Wizerunek informatyka

Obiegowe opinie na temat specjalistów IT można zawrzeć w stwierdzeniu „dziwacy opętani przez technologię”. Firma Embarcadero Technologies pokusiła się o zweryfikowanie tego wizerunku.

Z badań wynika, że więcej niż połowa specjalistów IT ma żony, lubi gotować, zwłaszcza włoskie potrawy, oraz zajmować się ogrodem. Przynajmniej tak wynika z odpowiedzi samych informatyków. Obala to powszechne twierdzenie, że życie prywatne specjalistów IT ogranicza się do siedzenia przy komputerze, czytania magazynów komputerowych i żywienia się pizzą z mikrofalówki.

Pomimo, że średnia roczna pensja eksperta IT wynosi 52 500 euro, nie czują się szczęśliwi w swojej pracy. Powodem nie są jednak pieniądze. Ponad połowa informatyków narzeka na zbyt duże obciążenie stresem, wymagania zarządu oraz niepewność co do swojej przyszłości.

Pracodawcy coraz większą wagę przywiązują do komunikacji w firmie. W proces ten coraz częściej włączani są także informatycy, którzy nie tylko muszą znać się na sprawach technicznych, ale także umieć przekazać informacje dotyczące technologii w ogólnodostępny sposób. Wiąże się to z szerszą zmianą w podejściu do technologii, która ma współdziałać z biznesem, a nie zajmować miejsce samoistnej wartości.