Witamy w Klubie CIO!

Przedstawiamy nowych członków Klubu CIO. Jakie są ich oczekiwania? Co chcieliby wnieść do działań Klubu CIO? Jakie tematy i formy działania chcieliby zaproponować innym członkom Klubu?

Witamy w Klubie CIO!
Krzysztof Kopka, kierownik działu IT w ACP Pharma SA

Od grudnia 2003 r. jest kierownikiem działu IT w ACP Pharma SA w Łodzi. Równolegle pracuje jako ekspert z dziedziny Informatyki przy Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. W firmie ACP Pharma pełnił funkcję administratora bezpieczeństwa systemów informatycznych oraz inspektora ds. sieci teleinformatycznej. Jest absolwentem Politechniki Łódzkiej, ukończył kierunek informatyka o specjalności sieci komputerowe w Katedrze Informatyki i Matematyki Stosowanej na Wydziale Fizyki. Ukończył także podyplomowe studia z zarządzania innowacją w przedsiębiorstwie na Politechnice Łódzkiej.

Liczę, że spotkania w Klubie to będą robocze, interaktywne, gorące dyskusje. Z tematami nie do końca technologicznymi i niekoniecznie skoncentrowanymi na IT. Interesują mnie modele zarządcze, praktyki i opisy przypadków od strony budowy organizacji. Zależy mi na zbudowaniu w środowisku relacji, także zagranicznych. Informatyka jest interdyscyplinarna, szukam dobrych pomysłów, inspiracji - to także kierunek do wykorzystania: IT w relacji innych działów i funkcji firmy.

Klub jest dla mnie miejscem, w którym pasjonaci będą współtworzyć społeczność CIO dążących do samodoskonalenia i wymiany doświadczeń. Sądzę, że to wymaga poświęceń, albo może - pełnego zaangażowania. Warto poświęcić na takie spotkanie cały dzień, sugerowałbym wykorzystanie od czasu do czasu formy warsztatów - to mógłby być taki bardziej intensywny tryb w Klubie. Łatwiej wtedy na koniec spotkania podsumować wyniesione korzyści, nauki.

Wchodzę do Klubu z wizją nowej, otwartej postawy CIO. Dla wielu osób, z którymi się spotykałem, to nadal abstrakcja. Uważam, że warto nad budową takiego wizerunku CIO pracować, promować go, wzmacniać. Od CIO można, a nawet należy oczekiwać podejmowania ryzyka, inicjowania działań, kreowania zmiany - mówiąc najkrócej: przyjęcia postawy inspiratora i lidera zmian w firmie. Mam doświadczenia w zakresie środowiska SAP, mogę służyć doświadczeniem, jesteśmy flagowym klientem tej firmy, uznaną referencją. Mam także doświadczenia w transformacji IT: z rozproszonego do modelu centralnego z katalogiem usług, z lokalnego - do globalnego. W budowie zespołu IT. A także w zakresie budowy konceptu CRM opartego na cyklu życia klienta.

Witamy w Klubie CIO!
Ścibór Sobieski, dyrektor Centrum Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego

Od 2008 r. pełni funkcję dyrektora Centrum Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ), podlega mu 40 osób, organizacja obsługuje łącznie 5 tys. użytkowników wewnętrznych (pracownicy) oraz studentów (40 tys.). W 2003-2008 kierownik grupy programistycznej RPG na UŁ. Od 1998 pracuje na UŁ naukowo, jest adiunktem na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej. Odpowiadał m.in. za stworzenie i wdrożenie Systemu Rektorat.

Zawsze lubiłem się uczyć i poszerzać horyzonty, zależy mi na wymianie doświadczeń. Ponieważ podlega mi duża jednostka IT, cele, zadania i wyzwania są zróżnicowane, a wymiana informacji z innymi praktykami jest rozwijająca. Praktycznie interesuje mnie prawie każdy obszar, z którym mierzą się szefowie IT, przypuszczam, że od każdego CIO jestem w stanie dowiedzieć się czegoś ważnego lub podzielić się opinią. Szukam dobrych kontaktów, rad, aby sobie ułatwić pracę i uczynić ją bardziej skuteczną. Bardzo się cieszę, że w Klubie dominuje podejście, które mógłbym nazwać ekonomicznym, biznesowym. Podzielam taką perspektywę IT. Cieszę się, że poprzez nasze działania i plany na UŁ wpisujemy się w potwierdzone trendy w IT - wirtualizację, zarządzanie kompetencjami organizacji IT. Przy tym mamy klasyczne wyzwania: ogromną złożoność systemów czy problemu zarządzania złożonym zespołem. Nie jestem menedżerem z wykształcenia, raczej z "potrzeby chwili", i wszelkie nauki i doświadczenia w tym kontekście chętnie kompletuję.

Doceniam możliwość przebywania w środowisku innych menedżerów IT. Warto rozważyć organizację dłuższego spotkania, np. 2-dniowego. To daje lepsze możliwości poznania się i wymiany doświadczeń. Widzę miejsce na dobrze zorganizowaną aktywną społeczność wirtualną, aby móc skonsultować i przedyskutować pewne kwestie na gorąco. Mam duże doświadczenie w wytwarzaniu, rozwijaniu i utrzymaniu oprogramowania, zwłaszcza nietypowego, na podstawie open source, i bogate doświadczenia. Chętnie podzielę się bardziej niszowymi doświadczeniami z innymi CIO z sektora nauki i edukacji.


TOP 200