Wisienka na torcie

Wykresiki i strzałeczki

Jednym z elementów kokpitu jest możliwość bieżącego śledzenia realizacji budżetu w różnych kon? guracjach. Tu przedstawione jest zestawienie, z którego na co dzień korzystają dyrektorzy, w celu wery? kacji stopnia wykonania powierzonych im zadań. Słupki poziome pokazują wykonanie (niebieski) na tle planu (zielony), obrazując strukturę budżetu. Kierunek i kolor strzałek informują o prawidłowości realizacji zadań w czasie.

System obejmuje cztery główne obszary, kluczowe dla kadry zarządzającej: budżet operacyjny, budżet majątkowy, realizację budżetu i zadłużenie. "To najbardziej syntetyczne informacje służące do bieżącego monitoringu sytuacji finansowej. Pozwalają one prezydentom i dyrektorom szybko odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. jakości planowania i poziomu realizacji budżetu miasta" - mówi Klaudia Kacprzyk z Biura Budżetu i Funduszy Pomocowych Urzędu Miasta Szczecina. Co ważne, dane są przedstawiane w bardzo przystępny i wygodny sposób - w formie wykresów, zegarów, strzałek i sygnalizatorów.

Wydział Informatyki, tworząc kokpity, wykorzystał standardowe funkcjonalności rozwiązań Microsoft SQL 2008 i Sharepoint 2010, by w jak najprostszy, obrazowy i przystępny sposób prezentować dane. W systemie istnieje np. możliwość porównywania - na liczbach lub wykresach - obecnie realizowanego budżetu na tle lat poprzednich i dynamiki zmian. W systemie znajdują się bowiem dane dotyczące planu i wykonania budżetu od roku 2007 do chwili obecnej. Jednym z wielu elementów kokpitu jest również możliwość bieżącego śledzenia realizacji budżetu w różnych konfiguracjach.

Zobacz również:

  • Trendy i wyzwania dla przedsiębiorców w 2024 roku – ekspercka analiza Comarch

Od ogółu do szczegółu

Co ważne, system jest tak zbudowany, że umożliwia pogłębianie informacji w danym obszarze zgodnie z potrzebami. Daną analizę można pogłębić o to, kto realizuje wybraną część budżetu, jak przebiega realizacja, jak został zaplanowany budżet.

Prezydentowi miasta system pokazuje, na poziomie oczekiwanej szczegółowości, czy finanse miasta są w dobrym stanie i czy trendy są właściwe. "Często prezydent wymaga po prostu informacji, czy wszystko jest dobrze lub nie z finansami miasta. W kokpicie finansowym ma od razu na wejściu czytelną i obrazową odpowiedź na takie pytanie. Jeśli świeci się zielona lampka, to oznacza, że z finansami miasta wszystko jest OK, jeśli czerwona - że coś jest nie w porządku" - podaje przykład Andrzej Feterowski. Zastępcy prezydenta, sekretarz czy skarbnik wchodzą na trochę wyższy poziom szczegółowości, a dyrektorzy wydziałów na poziom realizacji poszczególnych zadań budżetu.

W planach jest już rozbudowa systemu i jego dalsze wykorzystanie w nowych obszarach. Wiadomo że niektóre analizy finansowe będą musiały zostać pogłębione - ale tak, by nie dublować funkcjonalności raportów z systemu finansowo-księgowego. W przyszłym roku planowane jest uruchomienie pomiaru realizacji zaktualizowanej strategii rozwoju miasta.


TOP 200