Wirtualny backup

W porównaniu do instalacji kompletnego środowiska kilku serwerów usługowych, proces odtwarzania danych z użyciem kopii migawkowych jest szybszy o rząd wielkości i zbliża się do prędkości komercyjnych narzędzi bare metal disaster recovery. Jedyna różnica dotyczy instalacji serwerowego systemu operacyjnego oraz oprogramowania hostującego maszyny wirtualne. Dobry poradnik można znaleźć na www.raideil.com/articles/vmware_server_2_backup_strategies.html.

Zimna kopia

Nie wszystkie firmy wymagają ciągłej dostępności usług. Infrastruktura teleinformatyczna często nie jest obciążona poza godzinami pracy biura. Jeśli przedsiębiorstwo może wyłączyć dany serwer na czas backupu bez wywoływania przerw w pracy, można skorzystać z kopii bezpieczeństwa wykonywanej po wyłączeniu maszyny wirtualnej. Wtedy automat uruchamiający skrypt zamknie system operacyjny wewnątrz maszyny wirtualnej i maszynę tę wyłączy. Do tego celu można wykorzystać odpowiednie API VMware albo komendy wiersza poleceń systemów Windows i Linux. Pliki zawierające wszystkie składowane dane mogą być w dowolny sposób skopiowane na urządzenie zewnętrzne (taśma, inne zasoby dyskowe). Kopia plików maszyny wirtualnej wykonana po poprawnym zamknięciu systemu odpowiada wykonaniu kopii obrazu dyskowego tradycyjnego serwera. Jest to kopia spójna, umożliwiająca sprawne odtworzenie sprawności systemu wraz ze wszystkimi zainstalowanymi w nim aplikacjami.

W większości firm dobrze sprawdzi się strategia mieszana, polegająca na okresowym wykonywaniu zimnej kopii maszyny wirtualnej oraz codziennym odkładaniu danych przy pracującym serwerze za pomocą kopii migawkowych, oraz metod tradycyjnych, jak eksport bazy danych.

Skopiować pliki

Maszyna wirtualna jest zestawem plików, które uruchamiane są w środowisku wirtualizującym, takim jak VMware. Wykonanie kopii bezpieczeństwa tych plików prawie odpowiada kopii wykonywanej sektor po sektorze za pomocą niskopoziomowych narzędzi w maszynie fizycznej. Od takiej kopii różni się tym, że można ją wykonać przy pomocy zwykłych narzędzi (tar/cpio w systemach typu Unix lub ntbackup w Windows) nawet podczas pracy kopiowanego serwera, jeśli zastosowano mechanizm snapshot. Kopię można odtworzyć nawet na innej maszynie. Mechanizm ten nie zapewni wysokiej dostępności i nadal awaria serwera fizycznego powoduje wyłączenie wszystkich serwerów usługowych w nim hostowanych. Wpływ awarii fizycznych jest tym większy, im większą konsolidację usług firma stosuje. W firmach wymagających pracy ciągłej, infrastruktura wirtualizująca musi być zaprojektowana pod kątem wysokiej dostępności.


TOP 200