Wirtualny alkomat - test online ci nie pomoże

Wirtualny alkomat to użyteczne narzędzie, ale ma ograniczone możliwości. Kto i kiedy powinien z niego korzystać?

Wirtualny alkomat to przydatne narzędzie online / Fot. Materiały własne

Wirtualny alkomat to przydatne narzędzie online / Fot. Materiały własne

W sieci znajdziemy co najmniej kilka wirtualnych alkomatów. To narzędzia do określania stanu upojenia i oszacowania czasu powrotu do pełnej trzeźwości. Inaczej mówiąc, jeśli byłeś na imprezie i piłeś alkohol, kalkulator promili pomoże ustalić godzinę powrotu.

Alkomaty internetowe opierają się na wiedzy zaczerpniętej z mechanizmów spalania alkoholu. A także na algorytmach i obliczeniach, które uwzględniają parametry danego użytkownika. W praktyce wirtualny alkomat oblicza stężenie alkoholu w promilach po upływie określonego czasu i zawsze musimy podać indywidualne dane na nasz temat i - zależnie od narzędzia - spożywanego trunku.

Zobacz również:

  • Jak obliczyć procent z liczby krok po kroku. Najlepsze narzędzia
  • Google Fiber testuje 20-gigabitowy internet dla użytkowników domowych z routerami Wi-Fi 7

Wirtualny alkomat niekoniecznie dokładny

W sieci znajdziemy różne e-alkomaty, niemniej trzeba zdawać sobie sprawę, że metabolizm alkoholu w organizmie zależy od wielu czynników, w tym masy ciała i nawyki żywieniowe. Jest więc duża szansa na to, że wartości wskazywane przez narzędzie online nie będą prawidłowe, bo nie będzie miejsca na podanie dużej ilości szczegółów i odpowiednie analizy.

Sprawdź: Filetracker

Teoria zakłada, że prawidłowy stan trzeźwości można ocenić dopiero po uwzględnieniu takich danych:

  • płeć, wiek, masa ciała, wzrost,
  • typ sylwetki (drobna, normalna, krępa),
  • rodzaj wypitego alkoholu oraz jego ilość,
  • przedział czasowy konsumpcji (początek i koniec picia),
  • spożywanie (lub nie) pokarmów w czasie picia,
  • dotychczasowe doświadczenia dotyczące tempa spalania alkoholu

Jak nietrudno się domyślić, wiele alkomatów internetowych nie jest aż tak rozbudowanych i nie bierze pod uwagę tylu zmiennych.

Kiedy alkomat internetowy to dobry wybór?

Wirtualny alkomat to pomocne narzędzie przede wszystkim dla kierowców, którzy często podróżują i... często spożywają alkohol. Przelicznik promili może okazać się przydatny w profilaktyce i sprawiać, że w wielu przypadkach nie zdecydujemy się na jazdę samochodem, uznając, że powinniśmy jednak jeszcze poczekać, zanim ruszymy w trasę.

Zobacz: PDF Joiner

Warto sięgać po takie rozwiązanie, bo zawsze to "lepsze niż nic". Natomiast w samym 2021 r. pijani kierowcy uczestniczyli w 2488 wypadkach drogowych, co stanowiło niemal 11% wszystkich takich zdarzeń. Alkohol jest więc sporym problemem na drogach.

W zależności od narzędzia, kalkulator alkoholowy odpowie też kierowcy na pytania takie jak: Ile mogę wypić? Kiedy mogę prowadzić? Za ile wytrzeźwieję? Wszystko to cenna wiedza dla osoby, która chce mieć pewność, że może bezpiecznie siadać za kółkiem.

Wirtualne alkomaty znajdziemy na Medme.pl, AutoCentrum.pl, czy też na Alkomat-Online.pl.

Warto kupić przenośny alkomat

Choć alkomaty internetowe to przydatne narzędzia, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem - dla bezpieczeństwa kierowcy i innych osób - będzie zakup alkomatu przenośnego.

To niewielkie urządzenia, które wykrywają alkohol w naszym oddechu. Te najdroższe, najwyżej oceniane, mogą go wykrywać z marginesem błędu na poziomie 0,001%. Świetne sprzęty, które możemy mieć na wyposażeniu samochodu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200