Wirtualnie i za darmo

Wirtualizacja oznacza wzrost elastyczności zarządzania centrum danych. Dostawy ułatwiają firmom zapoznanie się z ich technologiami, udostępniając darmowe wersje dla komputerów PC lub pojedynczych serwerów.

Wirtualizacja oznacza wzrost elastyczności zarządzania centrum danych. Dostawy ułatwiają firmom zapoznanie się z ich technologiami, udostępniając darmowe wersje dla komputerów PC lub pojedynczych serwerów.

Nie tylko otwarta technologia Xen, ale również coraz więcej bezpłatnych wersji oprogramowania komercyjnego ma zwiększyć popularność wirtualizacji. Po VMware, ostatnio również Altiris zdecydował się na udostępnienie swoich aplikacji za darmo. Nie jest to oczywiście rozdawnictwo podkopujące biznes - darmowe wersje są przeznaczone dla użytkowników indywidualnych lub mają ograniczony zakres funkcjonalności, a oprogramowanie do wirtualizacji znajduje praktyczne zastosowanie przede wszystkim w lub korporacyjnych systemach IT.

Oferta darmowych wersji pakietów do użytku osobistego ma jednak sens - oprogramowanie jest przeznaczone dla administratorów i programistów, którzy mają wątpliwości co do zastosowań wirtualizacji i nie chcą inwestować w zakup narzędzi "na próbę". Najczęstszy powód wykorzystania rozwiązań wirtualizacyjnych to obecnie testowanie aplikacji, poprawek lub aktualizacji przed ich instalacją w systemach produkcyjnych.

Darmowy GSX Server

VMware wprowadził niedawno bezpłatną wersję beta VMware GSX Server dla Windows i Linux. Oprogramowanie jest przeznaczone do zastosowań korporacyjnych - ma funkcjonalność podobną do VMware GSX Server i VirtualCenter, ale umożliwia wirtualizację tylko jednego fizycznego serwera pracującego pod kontrolą Windows lub Linux na platformie x86 (również w wersji 64-bitowej).

VMware zamierza wprowadzić jeszcze w tym roku ulepszoną wersję VMotion - technologii umożliwiającej przenoszenie systemów i działających w ich środowiskach aplikacji między maszynami wirtualnymi bez ich wyłączania. Nowa wersja ma pozwolić na całkowitą automatyzację tej operacji, obecnie wymagającej tworzenia i uruchamiania odpowiednich skryptów.

Altiris też bez opłat

Altiris, firma należąca od niedawna do HP, wprowadziła pod koniec marca bezpłatną wersję Software Virtualization Solution (SVS). Oprogramowanie jest już dostępne dla użytkowników indywidualnych na popularnych witrynach z oprogramowaniem shareware i freeware. Altiris SVS jest zgodne ze sprzętową architekturą Intel VT i według przedstawicieli Altiris jest przeznaczone przede wszystkim dla administratorów lub programistów testujących aplikacje przed ich instalacją w systemach produkcyjnych.

Rozwiązanie Altiris umożliwia utworzenie abstrakcyjnej warstwy plików i wpisów do rejestru systemowego podczas instalacji aplikacji. W efekcie może ona być później uruchamiana we własnym środowisku bez zmian w Windows, co pozwala na uniknięcie ewentualnych konfliktów z innym oprogramowaniem. Korporacyjna wersja Altiris Software Virtualization Solution jest wyposażona w funkcje umożliwiające centralne zarządzanie, instalację, usuwanie, a także resetowanie aplikacji działających w sieci.

Novell razem z Xen

Novell zaprezentował ostatnio SLES 10 (Suse Linux Enterprise Server), wersję systemu operacyjnego Linux wyposażoną w jądro ze zintegrowanym oprogramowaniem wirtualizacyjnym open source - Xen 3.0. Firma przygotowuje też zmodyfikowane wersje SLES 9 i NetWare 6.5, współpracujące z Xen. Mają się one pojawić na rynku odpowiednio pod koniec 2006 r. i w 2007 r.

Xen jest technologią tzw. parawirtualizacyjną, wymaga modyfikacji jądra systemu OS i tylko odpowiednio przystosowane , takie jak SLES 10, umożliwia wykorzystanie funkcji wirtualizacyjnych. Ma to ulec zmianie, gdy wykorzystywane będą mechanizmy sprzętowe (takie jak Intel VT lub AMD Pacifica zawarte bezpośrednio w procesorach).

Projekt Xen jest rozwijany pod auspicjami Uniwersytetu w Cambridge. Jednocześnie, na początku 2005 r., powstała firma XenSource, która opracowuje komercyjne narzędzia dla tego systemu. Pierwszym z nich jest XenOptimizer do zarządzania wirtualnym środowiskiem IT.

Tak więc technologie wirtualizacji w coraz większym stopniu są dostępne prawie za darmo, a firmy takie jak XenSource, Red Hat, IBM zarabiają i konkurują, oferując dodatkowe narzędzia do automatyzacji zarządzania, równoważenia obciążeń itp., których zastosowanie umożliwia realne skorzystanie z zalet wirtualizacji w większych firmach.

Bezpłatny OpenVZ

Organizacja OpenVZ Project opublikowała oprogramowanie wirtualizacyjne OpenVZ, modyfikujące rdzeń systemu Novell Suse Linux Enterprise 10. OpenVZ jest wersją open source pakietu narzędzi Virtuozzo firmy SWSoft, które umożliwiają wirtualizację serwerów na platformie Linux.

Virtuozzo pozwala na tworzenie wielu izolowanych logicznych serwerów w jednym komputerze fizycznym (każdy taki serwer może być uruchamiany lub restartowany niezależnie od pozostałych). Przedstawiciele OpenVZ Project prowadzą też z Red Hat rozmowy dotyczące zintegrowania OpenVZ z rdzeniem systemu Red Hat Linux, a ich celem jest wprowadzenie tej technologii wirtualizacyjnej do wszystkich popularnych dystrybucji Linuxa.

Na razie Red Hat i Novell planują integrację ze swoimi wersjami Linux przede wszystkim oprogramowania Xen, ale według przedstawicieli OpenVZ Project, technologia OpenVZ może być dobrym uzupełnieniem Xen. OpenVZ umożliwia uruchamianie w serwerze wielu kopii (instancji) jednego systemu Linux, a nie jak Xen również innych systemów operacyjnych. Teoretycznie można uruchomić system, w którym Xen będzie służył jako podstawa do obsługi heterogenicznej mieszanki OS, w której domeny linuxowe są dodatkowo dzielone przez OpenVZ.

Red Hat z partnerami

Red Hat zapowiada, że w ramach tzw. strategii Integrated Virtualization (zintegrowana wirtualizacja) jego dystrybucja Linuxa dla klientów biznesowych (Red Hat Enterprise Linux) zostanie wyposażona w zintegrowane funkcje wirtualizacyjne. Wraz z nowymi funkcjami Red Hat zamierza udostępnić narzędzia zarządzania, usługi instalacji, wsparcia technicznego, a także bieżącego utrzymania. Red Hat współpracuje w tym zakresie m.in. z AMD, Intel, Network Appliance i XenSource.

Na razie firma wprowadziła Red Hat Enterprise Linux z rdzeniem Fedora Core 5 zawierającym wstępną wersję (Preview) zestawu funkcji wirtualizacyjnych. Wersja beta ma się pojawić w połowie tego roku, a ostateczna premiera systemu jest planowana na koniec tego roku.

Cassatt, czyli maszyna w maszynie

Kolejnym, nowym graczem na rynku rozwiązań do wirtualizacji jest firma Cassatt, która opracowała oprogramowanie umożliwiające wirtualizację serwerów aplikacji Java. Wprowadzony na rynek w lutym 2005 r. pakiet Collage umożliwia automatyczne tworzenie maszyn wirtualnych i uruchamianie w nich aplikacji, jeśli podstawowe nie radzą sobie z obciążeniem. Pozwala także na dopasowywanie zasobów do bieżących obciążeń oraz wymagań oprogramowania, a także przeciwdziałanie awariom sprzętowym.

Collage WAM (Collage Web Automation Module) jest modułem uzupełniającym funkcjonalność pakietu Collage o zarządzanie serwerami aplikacji Java. To de facto system do zarządzania wykorzystaniem mocy obliczeniowej w centrum danych, pozwalający rozdysponowywać zadania obliczeniowe w zależności od zadanych przez administratora wytycznych. Oprogramowanie wykonuje także operację odwrotną (deprovisioning).

Jego aktualna wersja może obsługiwać tylko aplikacje Java pracujące pod kontrolą BEA WebLogic Server 8.1 dla Linux lub Solaris, ale Cassatt zapowiada wprowadzenie w najbliższych miesiącach wsparcia również dla innych serwerów aplikacyjnych i systemów operacyjnych. Zdaniem przedstawicieli Cassatt, oprogramowanie umożliwia ograniczenie niezbędnej liczby licencji na systemy BEA, IBM lub Oracle przy zachowaniu odpowiedniego, niezmienionego poziomu dostępności usług i zabezpieczeń przed awariami.

Intel kontra AMD

Zarówno przedstawiciele AMD, jak i Intela deklarują, że wprowadzenie sprzętowych mechanizmów wirtualizacji jest jednym z priorytetów w rozwoju architektur mikroprocesorowych. Intel wprowadził właśnie uaktualnienie dla systemu BIOS, które umożliwia aktywację funkcji wirtualizacyjnych zawartych w sprzedawanych już serwerach z procesorami Xeon MP (Paxville). Obsługa wirtualizacji w procesorach umożliwia zwiększenie wydajności oraz niezawodności środowiska maszyn wirtualnych.

Sieci SAN i wirtualizacja

NPIV (N-Port ID Virtualization) to opracowywana m.in. przez Emulex i QLogic specyfikacja technologii wirtualizacji sieci SAN, która ma ułatwić zarządzanie wirtualnymi serwerami pamięci masowej. W sieciach SAN każdy interfejs FC ma własny unikalny identyfikator sieciowy WWN (World Wide Name), wykorzystywany przez oprogramowanie narzędziowe do monitorowania i zarządzania pamięciami masowymi. W standardowym środowisku atrybut ten jest bardzo przydatny, ale w sieci wirtualnej, gdzie jeden serwer fizyczny może obsługiwać wiele serwerów wirtualnych tego typu, rozwiązanie stwarza duże problemy. Ostatnio Emulex zaprezentował prototypową wersję technologii NPIV, umożliwiającej przypisywanie indywidualnych, wirtualnych identyfikatorów WWN każdemu serwerowi wirtualnemu, niezależnie od wykorzystywanych przez niego interfejsów fizycznych.


TOP 200