Wirtualnie do serwerów

Firmy Cisco Systems i 3Com, pod koniec ub.r., wprowadziły na rynek nowe produkty zawierające rozwiązania, ułatwiające budowanie sieci wirtualnych.

Firmy Cisco Systems i 3Com, pod koniec ub.r., wprowadziły na rynek nowe produkty zawierające rozwiązania, ułatwiające budowanie sieci wirtualnych.

Cisco umożliwiła bezpieczną pracę z Internetem nawet małym firmom, które wykorzystują pracujące na łączach ISDN i DSL. Od początku br. firma oferuje obsługę protokołu IP Security i możliwość zastosowania oprogramowania Cisco Secure Integrated Software na Cisco 1400, routerach kablowych Cisco uBR924 i routerach ISDN - Cisco 800.

Bezpieczeństwo i VPN

Oprogramowanie Cisco Secure Integrated Software zastępuje pakiet znany jako Cisco IOS Firewall Feature Set i realizuje wiele funkcji zwiększających bezpieczeństwo sieci korporacyjnych, np. pełni funkcję firewalla, realizuje translację adresów IP, filtrowanie przesyłanych danych w zależności od aplikacji, identyfikację i autoryzację użytkowników, blokowanie aplikacji w Javie, ochronę przed atakami sieciowymi itp.

W połączeniu z obsługą protokołu IPSec oprogramowanie to pozwala budować sieci wirtualne VPN, pracujące w standardzie L2TP. Firma poinformowała również, że routery linii 7100 i 7200 wzbogacono w możliwość obsługi klientów komunikujących się za pomocą protokołu PPTP (Point-to-Point Tunneling Protocol) i stosujących szyfrowanie MPPE (Microsoft Point-to-Point Encryption). Dzięki temu użytkownicy komputerów z systemami Windows 95, 98, NT 4.0 i 2000 mogą w łatwy sposób nawiązywać bezpieczne połączenia VPN z sieciami lokalnymi ukrytymi za routerami Cisco.

Cisco wprowadziła na rynek dwa nowe modele routerów z linii 7100 przeznaczone do kończenia połączeń VPN po stronie sieci korporacyjnej. Cisco 7140-8T jest wyposażony w 8 interfejsów WAN T-1/E-1, a Cisco 7140-2FE w 2 standardowe łącza Ethernet o przepustowości 10/100 Mb/s. Dzięki drugiemu z nich możliwe jest kończenie połączeń VPN nie na skraju sieci rozległej (tak jak tradycyjnie), ale już poza jej obrzeżem, w ramach sieci lokalnej.

Nowością w ofercie Cisco jest także oprogramowanie Secure Scanner (znane dotychczas jako NetSonar), pracujące na platformie Solaris. Dotychczas było ono dostępne wyłącznie dla systemu Windows NT.

Konkurencja nie śpi

W dziedzinie VPN nie próżnuje również największy konkurent Cisco - 3Com. Firma ta wprowadziła na rynek dwa nowe urządzenia: PathBuilder S574 i S578. Obydwa umożliwiają agregację połączeń VPN, obsługując równolegle do 2048 sesji zdalnych użytkowników lub całych sieci lokalnych łączonych za pomocą VPN.

Zarówno S574, jak i S578 oferują po 2 porty WAN z interfejsami ATM DS-3 lub OC-3. Różni je rodzaj obsługiwanego medium komunikacyjnego. Path- Builder S574 zapewnia łączność przez światłowody jednomodowe, a PathBuilder S578 obsługuje światłowody wielomodowe. Pierwszy jest dostępny w cenie ok. 19 tys. USD, a drugi można nabyć o 1000 USD taniej.


TOP 200