Wirtualne wyzwania dla działów IT

Zarządzanie wirtualnymi środowiskami - to jedno z największych wyzwań, które stoi przed firmami zainteresowanymi lepszym wykorzystaniem zasobów w centrum danych. Najnowsze rozwiązania umożliwiające wirtualizację serwerów pokazała firma VMware na swojej dorocznej imprezie VMWorld w San Francisco.

Jedną z głównych nowości była premiera nowej wersji systemu ESX Server - platformy, która umiejscowiona w serwerze pozwala na równoczesne uruchomienie wielu systemów operacyjnych i aplikacji na jednym komputerze w tym samym czasie. Wersja ESX Server 3i wprowadza dość znaczną i rewolucyjną innowację. Do tej pory ESX Server był instalowany jako podstawowe oprogramowanie na serwerze, pozwalając na instalację kolejnych systemów operacyjnych. Nowa wersja jest zainstalowana na układzie flash o pojemności 32 MB. Zdaniem VMware dzięki temu znacznie zostało zwiększone bezpieczeństwo serwera, szybciej i łatwiej będzie też odbywało się zarządzanie uruchamianymi maszynami wirtualnymi.

Podczas konferencji wielu występujących wskazywało, że od wirtualizacji nie ma odwrotu i z pewnością jest ona przyszłością centrów danych. Hector Ruiz, szef AMD, przypomniał, że cztery lata temu dla systemu ESX Server 2.1 był certyfikowany tylko jeden serwer. Dla najnowszej wersji jest już ich 20 oraz dodatkowo 15 serwerów kasetowych.

Także najwięksi na rynku producenci serwerów - Dell, HP, IBM, NEC, Fujitsu i Fujitsu-Siemens - zapowiadają, że będą oferować moduły z systemem ESX Server 3i wraz ze swoimi rozwiązaniami serwerowymi. Pierwszym z nich będzie Dell, którego pierwsze serwery z pakietem ESX pojawią się pod koniec listopada.

Problemy z zarządzaniem

Podczas gdy wirtualizacja serwerów pozwala firmom korzystać z wirtualnych maszyn w ciągu paru minut od ich uruchomienia, pojawiają się dodatkowe problemy, związane głównie z zarządzaniem. Liczba wirtualnych maszyn szybko rośnie, często ponad to, co zostało pierwotnie zaplanowane. Problem nie niknie, mimo że zostało zrealizowane podstawowe założenie - wyeliminowano pewną pulę fizycznych maszyn. Kolejne serwery pojawiają się, bo bardzo łatwo jest je uruchomić.

Zarządzanie wirtualnymi serwerami związane jest także z koniecznością wykonywania pomiarów jakości świadczonych usług (quality of service), aby wypełnić postanowienia podpisanych przez dział IT umów na poziomy świadczenia usług. Tu z pomocą przychodzą twórcy sprzętu, który pracują nad standardami pomagającymi zmierzyć efektywność pracy wirtualnych maszyn.

Wirtualne maszyny, jako coraz popularniejsze zjawisko, z pewnością też staną się wkrótce celem ataków. VMware i inne firmy tworzące oprogramowanie wirtualizacyjne muszą zwracać szczególną uwagę na to, aby uniemożliwić uruchamianie "podstawionych", fałszywych wirtualnych maszyn w miejscu oryginalnych serwerów.

Nie tylko VMware

Rozwiązania wirtualizacyjne stają się ogromnie prężną częścią serwerowego rynku IT. Świadczyć może o tym m.in. cena akcji firmy VMware, które po publicznym debiucie 14 sierpnia podrożały z 29 do 51 USD i do dziś nie spadły poniżej tej ceny. Firma Citrix, już od pewnego czasu zainteresowana rynkiem wirtualnych rozwiązań (oferuje systemy umożliwiające zdalny dostęp do aplikacji, ostatnio wprowadziła własne rozwiązanie do wirtualizacji i udostępniania desktopów), dzień po wejściu VMware na giełdę kupiła jednego z największych konkurentów VMware - firmę XenSource za niebagatelną kwotę pół miliarda dolarów.

Jednak pozycja VMware na razie wydaje się niezagrożona. Analitycy branży szacują, że z systemów VMware korzysta ok. 80% firm spośród tych, które wykorzystują rozwiązania do wirtualizacji w celu poprawy współczynnika utylizacji posiadanych systemów IT - serwerów i pamięci masowych.

Być może w przyszłości pewne zagrożenie będzie stanowił też Microsoft. Ale póki co producent znów zapowiedział opóźnienie oficjalnego wydania systemu operacyjnego Windows Server 2008. Według nowych planów finalna wersja serwerowego systemu operacyjnego będzie przekazana do produkcji w pierwszym kwartale 2008 r. Wpłynie to na datę wydania dodatku dla systemu - Windows Server Virtualization (WSV). Jego wersja beta WSV ma być dostępna momencie, gdy Windows Server 2008 będzie skierowany do produkcji. Wersja finalna ma być ogłoszona po 180 dniach od tego momentu. Microsoft nie chce też uzależniać publikacji jednego produktu od drugiego. W pierwotnych zamierzeniach, WSV miał stanowić element systemu Windows Server 2008.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200