Wirtualne płytki w sieci

Ogromne pojemności twardych dysków instalowanych dziś w komputerach pozwalają na wyeliminowanie niedogodności związanych z korzystaniem z płyt optycznych (CD/DVD) bez utraty ich podstawowej funkcjonalności. Pomagają w tym tzw. optyczne napędy wirtualne, do których "wkładane" są po prostu obrazy płyt.

Ogromne pojemności twardych dysków instalowanych dziś w komputerach pozwalają na wyeliminowanie niedogodności związanych z korzystaniem z płyt optycznych (CD/DVD) bez utraty ich podstawowej funkcjonalności. Pomagają w tym tzw. optyczne napędy wirtualne, do których "wkładane" są po prostu obrazy płyt.

Jest kilka podstawowych zalet wirtualnych napędów. Główna to brak konieczności fizycznego wkładania płyty do napędów, co pozwala na znacznie szybsze uruchamianie aplikacji niż z płyty. Jeden komputer w tym samym czasie może korzystać z wielu płyt wirtualnych, ale też dzięki sieci z jednej płyty może korzystać wiele komputerów (w tym przypadku konieczne jest rozstrzygnięcie, czy umowa licencyjna pozwala na taką formę udostępniania oprogramowania).

Niektórzy producenci oprogramowania do tworzenia wirtualnych napędów przygotowali specjalne sieciowe wersje, które wspierają funkcjonalność udostępniania obrazów płyt w sieci, a także pozwalają na zarządzanie nimi (np. kontrolę, ilu maksymalnie użytkowników może korzystać z danego obrazu). Dostępne są też wersje przygotowane dla systemu Windows Terminal Server.

Na rynku dostępnych jest kilka programów do tworzenia wirtualnych napędów. Niektóre oferują bardzo rozbudowaną funkcjonalność (zarządzanie wirtualnymi płytami, obsługa wielu formatów obrazów, możliwość pracy w sieci) i odpowiednio też kosztują. Głównie do domowych i nieprofesjonalnych zastosowań są przygotowane programy znacznie uboższe, te zaś jednak są z reguły darmowe. Funkcjonalność wirtualnych napędów coraz częściej dołączają do swoich pakietów także twórcy oprogramowania do nagrywania płyt.

CD-ROM Emulator 3.0 Network Edition

Wirtualne płytki w sieci
Program CD-ROM Emulator ma bardzo przejrzysty interfejs i umożliwia łatwe zarządzanie wirtualnymi dyskami. Oprócz standardowych funkcji programu, nieodróżniających go od konkurencji, warto wskazać na przygotowany pakiet SDK dla programistów, dzięki któremu mogą oni dostosować swoje aplikacje do współpracy z wirtualnymi napędami.

Wersja sieciowa oprogramowania umożliwia uruchamianie aplikacji z wirtualnych płyt i udostępnianie danych poprzez sieć, a także zarządzanie całą bazą. Producent udostępnił także wersję współpracującą z Windows Terminal Server.

Producent: Paragon Software Group (http://www.cdrom-emulator.com )

Cena: 79,95 euro (licencja dla 5 użytkowników)

Extra Drive Creator 6.6 Professional

Wirtualne płytki w sieci
Funkcja tworzenia wirtualnych napędów optycznych jest tylko jedną z kilku oferowanych przez program Extra Drive Creator. Program umożliwia też tworzenie wirtualnych partycji w pliku (także szyfrowanych), przypisywanie liter napędów poszczególnym folderom, a także tworzenie wirtualnych napędów w pamięci RAM komputera (RAM Drive).

Program jest przejrzysty i bardzo czytelny (dostępny także w polskiej wersji językowej). Użytkownik cały czas ma dostęp do tabeli z listą działających w systemie napędów - rzeczywistych i wirtualnych. Wirtualne napędy tworzone są w locie i nie wymagają restartu komputera. Jedyną niedogodnością jest niewielka liczba obsługiwanych standardów obrazów płyt (tylko ISO, IMG i DAT).

Producent: WinTools Software Engineering (http://www.extradrivecreator.com )

Cena: 29,99 USD

Virtual CD v8

Wirtualne płytki w sieci
Niemiecka firma H+H Soft-ware w postaci programu Virtual CD przygotowała najpoważniejszą ofertę dla firm zainteresowanych wirtualnymi napędami optycznymi. Aplikacja jest bardzo rozbudowana, chociaż nie skomplikowana w obsłudze. Zgrywając zawartość płyty na dysk tworzy specjalny, skompresowany plik obrazu płyty. Umożliwia dostęp do 23 wirtualnych płyt jednocześnie.

W ogłoszonej niedawno wersji 8 wprowadzono kilka nowości, w tym obsługę 64-bitowych systemów oraz wirtualne nagrywanie płyt CD/DVD (programy do nagrywania płyt widzą wirtualny napęd jak rzeczywisty z włożonym nośnikiem). Rozbudowano także funkcje skryptów i stworzono nowy interfejs programistyczny API.

Wersja sieciowa oprogramowania uzupełnia je o serwer plików (Virtual CD FS) - obrazów płyt CD/DVD oraz serwer terminalowy (Virtual CD TS), współpracujący z systemami Microsoft Windows 2000 Terminal Server, Microsoft Windows Server 2003 oraz Citrix Metaframe XP lub Presentation Server 4. Opcjonalne oprogramowanie Network Management Server (NMS) umożliwia centralne zarządzanie wirtualnymi napędami i obrazami płyt.

Producent: H+H Software GmbH (http://www.virtualcd-online.com )

Cena: 139,50 euro (licencja na 5 użytkowników); Virtual CD Network Management Server - 499 euro

Inne programy

Daemon Tools 4.06

Program, oprócz emulowania napędów CD/DVD, pozwala na emulację zabezpieczenia LaserLock, Safedisc, Safedisc 2.0 i wszystkich wersji SecuROM (funkcje przydatne przy tworzeniu wirtualnych obrazów płyt z grami). Ta dodatkowa funkcjonalność okupiona jest instalowaną przez program aplikacją adware.

Producent: The Daemons Homes (http://www.daemon-tools.cc )

Cena: darmowy (instaluje oprogramowanie adware)

MagicDisc Virtual 2.5.64

Jak na darmowy program MagicDisc oferuje dość dużo funkcji, jest prosty w obsłudze i stabilny dla systemu. Umożliwia kompresowanie plików z obrazami płyt i obsługuje bardzo wiele formatów obrazów płyt.

Producent: MagicISO (http://www.magiciso.com )

Cena: darmowy

Original CD Emulator Network Edition

Program dostępny jest w wersji osobistej i sieciowej. Wersja sieciowa składa się z dwóch modułów - serwera i klienta (w wersji osobistej nie ma możliwości udostępniania obrazów płyt przez sieć).

Producent: ZTekWare Computing (http://www.ztekware.com )

Cena: 99,50 USD (licencja na 5 użytkowników)

Virtual CloneDrive 5.1.4.5 pl

Program ma bardzo ubogi interfejs. Pozwala na podłączenie plików z obrazem płyt stworzonych przez program CloneCD/DVD lub plików ISO.

Producent: Elaborate Bytes (http://www.elby.ch )

Cena: darmowy

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200