Wirtualna droga Intela

Intel, kupując firmę Shiva, zyskuje technologię zdalnego dostępu i sieci wirtualnych.

Intel, kupując firmę Shiva, zyskuje technologię zdalnego dostępu i sieci wirtualnych.

Shiva, uznany na rynku producent urządzeń zdalnego dostępu i rozwiązań do budowy wirtualnych sieci prywatnych, stał się częścią koncernu Intela. Przejęcie, ogłoszone w dniu rozpoczęcia największych sieciowych targów Net-world+Interop, jest kolejnym krokiem Intela w kierunku nawiązania rywalizacji na rynku sieciowym z firmami tzw. wielkiej czwórki - Cisco, 3Com, Cabletron i Bay Networks.

Po ubiegłorocznym przejęciu Dayna Communications i Case Technology roczne przychody działu Intela, produkującego urządzenia i oprogramowanie sieciowe, osiągną 1 mld USD. Wciąż jednak stanowi to jedynie 4% przychodów firmy (w ub.r. było to 25,1 mld USD).

Uzupełnienie oferty

"Dzięki tej transakcji Intel będzie mógł uzupełnić swoją ofertę dla małych i średnich firm. Oferując nasze produkty z serii InBusiness, koncentrujemy się właśnie na tym rynku" - stwierdza Piotr Pągowski, dyrektor Intel Poland Development Inc. W Polsce dopiero od początku tego roku Intel poważniej zaangażował się w sprzedaż swoich produktów sieciowych. Obecnie zajmuje się tym sześciu polskich dystrybutorów. W przyszłości będą oni odpowiedzialni także za sprzedaż produktów Shiva.

Wartość transakcji związanej z zakupem Shiva, która ma zakończyć się jeszcze w tym roku, wynosi 185 mln USD. Za każdą akcję tej spółki kierownictwo Intela zaproponowało 6 USD. Na mocy porozumienia Shiva stanie się spółką podległą i zostanie włączona do działu Network Products Division.

Przedstawiciele Intela nie planują w najbliższym czasie żadnych zmian w ofercie Shiva. Jej produkty mają być dostarczane klientom na dotychczas obowiązujących zasadach. W ciągu 12-18 miesięcy zostaną jednak włączone do oferty Intela. Shiva do niedawna koncentrowała swoją ofertę głównie na urządzeniach zdalnego dostępu. Jednak przed rokiem spółka przeżywała kłopoty finansowe, które zmusiły jej kierownictwo do zmiany strategii. Shiva wprowadziła na rynek rozwiązania do budowy sieci wirtualnych, co pozwoliło jej odzyskać dawną pozycję rynkową.

Miliard PC w sieci

"Postanowiliśmy zainwestować w Shivę głównie ze względu na doświadczonych pracowników, nowoczesne technologie i dobrze rozwiniętą sieć dystrybucji" - wyjaśnia decyzję Mark Christensen, wiceprezes działu produktów sieciowych Intela. Jego zdaniem, technologie sieciowe odgrywają kluczową rolę w wizji Intela, która zakłada połączenie ze sobą miliarda komputerów. Rozwiązania do tworzenia sieci wirtualnych Shiva umożliwiają zestawianie za pośrednictwem Internetu bezpiecznych połączeń pomiędzy sieciami lokalnymi.

Główne produkty sieciowe Intela i Shiva

Intel

Karty sieciowe

Routery

Koncentratory

Przełączniki

Serwery drukarek

Oprogramowanie do zarządzania dla urządzeń pracujących w sieci

Oprogramowanie antywirusowe

Shiva

Produkty dla sieci wirtualnych

Oprogramowanie do zarządzania siecią

Urządzenia dostępowe

Serwery dostępowe

Serwery komunikacyjne

Routery


TOP 200