Wirtualna Polska – według amerykańskiego wzoru

Od pracowników Wirtualnej Polski – poza szybkim składaniem się w adres www.wp.pl bez przerywania pracy – wymagana jest przede wszystkim umiejętność pracy w zespole.

Od pracowników Wirtualnej Polski – poza szybkim składaniem się w adres www.wp.pl bez przerywania pracy – wymagana jest przede wszystkim umiejętność pracy w zespole.

W Wirtualnej Polsce wielu młodych ludzi zaczynało pracę od robienia „wszystkiego”, łącznie ze sprzątaniem. Teraz pełnią funkcje kierowników działów, negocjują ważne umowy, prowadzą samodzielne projekty. Nowi pracownicy, oczekując podobnych możliwości zrobienia kariery w WP, chętniej uczą się i bardziej szanują swoją pracę.

Skąd oni się biorą?

WP poszukuje nowych pracowników różnymi drogami, m.in. poprzez ogłoszenia w prasie i serwisach internetowych oraz „łowy” w innych firmach. Najskuteczniejszym sposobem na zdobycie pracy w WP jest jednak rekomendacja znajomych. Istnieją stanowiska, zwłaszcza techniczne, o które można ubiegać się wyłącznie z rekomendacji. „Daje nam to pewnego rodzaju gwarancję umiejętności poleconej osoby. Przy okazji tworzymy zespół ludzi, którzy lubią się nawzajem, chętnie ze sobą przebywają i potrafią współpracować. Tworzy to „przyjacielską” atmosferę w pracy” - wyjaśnia Dariusz Krzemiński, dyrektor ds. personalnych.

Rekomendacja nie zwalnia potencjalnych pracowników z przeprowadzanych przez WP w procesie rekrutacji testów osobowości i umiejętności. „Największym błędem popełnianym przez wielu kandydatów jest próba okłamania nas, przypisania sobie wiedzy i umiejętności, których nie posiadają” - mówi Dariusz Krzemiński. Dlatego w rozmowie kwalifikacyjnej zawsze uczestniczy doświadczony pracownik działu IT, który potrafi wychwycić błędy, potknięcia i kłamstewka nowicjusza. Czasami taki „filtr” okazuje się niewystarczający i braki kandydata ujawniają się dopiero w czasie okresu próbnego. „W tej chwili nie znajdą już u nas zatrudnienia osoby bez doświadczenia, deklarujące gotowość nabywania niezbędnej wiedzy podczas pracy. Nie ma na to czasu. Liczą się już posiadane umiejętności” - stwierdza Dariusz Krzemiński.

Poszukiwany, poszukiwana

Najbardziej poszukiwani przez WP specjaliści to administratorzy baz danych, sieci i systemów, specjaliści ds. bezpieczeństwa, kierownicy projektów informatycznych, programiści oraz twórcy stron WWW, dysponujący dużym doświadczeniem. WP oferuje im możliwości zatrudnienia w Gdańsku i Warszawie.

Najbardziej pożądane cechy potencjalnych pracowników to zdolność do samodzielnej pracy, ale również umiejętność pracy w zespole, odpowiedzialność i rzetelność. „To miejsce dla wirtuozów, jednak najważniejsza z naszego punktu widzenia jest umiejętność pracy w zespole. Wszyscy pracujemy tu według amerykańskiego wzoru, na sukces całego portalu” – mówi Dobrochna Kędzierska.

Firma prowadzi dwa rodzaje szkoleń dla pracowników: wewnętrzne, w obrębie działów, oraz zewnętrzne, przeznaczone dla kadry zarządzającej, podczas których najważniejsza jest możliwość wymiany poglądów z kolegami z innych firm. „Staramy się inwestować w naszych pracowników, jednak nie chcemy, aby przybierali pozę wiedzących wszystko najlepiej” - stwierdza Dobrochna Kędzierska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200