Wirtualna Polska w TPI

Negocjacje dotyczące przejęcia większościowych udziałów w Wirtualnej Polsce przez Telekomunikację Polską SA są już bliskie zakończenia. Podjęto już decyzję, że Wirtualną Polską od strony strategicznej będzie zarządzać zależna od TP SA spółka TP Internet.

Po przejęciu kontroli TP SA nad WP portalem będzie zarządzać spółka TP Internet. Marka Wirtualnej Polski zostanie utrzymana. W ten sposób Wirtualna Polska stanie się portalem grupy kapitałowej TP SA. Serwis www.portal.pl zostanie utrzymany, ale nie będzie to już portal horyzontalny, lecz jedynie miejsce pozwalające na dostęp do różnych usług TP Internet.

Yann Gontard, zajmujący stanowisko prezesa spółki TP Internet od kwietnia br., zamierza skoncentrować jej działalność w kilku kluczowych obszarach. Będzie to wielomedialne zintegrowane z Internetem biuro obsługi klienta - [email protected] Center, za pomocą którego TP Internet mogłaby świadczyć usługi call center dla innych podmiotów. To również centrum certyfikacji Signet czy usługi multimedialne, np. transmisje strumieniowe. Oprócz tego świadczone będą usługi web design - na zasadzie "szybko i tanio" oraz kontynuowana możliwość korzystania z hostingu (kolokacji). TP Internet zainwestowała spore środki w stworzenie infrastruktury sprzętowej potrzebne do świadczenia usług kolokacji, jednak obecnie wykorzystanie serwerów TP Internet nie przekracza 5%. Celem jest więc wydzierżawienie posiadanych zasobów. W założeniach TP Internet ma ograniczać się do obsługi klientów indywidualnych oraz firm z sektora MSP. Świadczyć będzie również usługi dla grupy kapitałowej TP SA.

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS
  • Przeglądarka Edge wspiera dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa

Zasadniczej reorganizacji ulegnie dział marketingu i sprzedaży spółki. "Do tej pory pracownicy tych działów stanowili margines" - mówi Yann Gontard. Dotychczas dominowali specjaliści od szeroko rozumianej techniki. "Chcemy bardzo duży nacisk położyć na rozwój sprzedaży" - uważa Yann Gontard. Ma to pozwolić na uzyskanie równowagi przychodów i kosztów już w przyszłym roku. Paweł Rzepka, prezes Telekomunikacji Polskiej, wskazuje na jeszcze jedną rolę dla TP Internet - funduszu Venture Capital w połączeniu z inkubatorem w ramach grupy kapitałowej TP SA. Spółka TP Internet miałaby finansować ciekawe przedsięwzięcia z zakresu tzw. Nowej Gospodarki.

TP SA zapowiada, że od września radykalnie poprawi się przepustowość internetowej sieci TPNet (Polpak-T) wraz z łączami zagranicznymi. Ma na to zostać przeznaczonych blisko 1/3 tegorocznych inwestycji TP SA. Planowane jest również wprowadzenie (począwszy od pilotażu latem br.) ryczałtowego dostępu do sieci poprzez dial-up. Nie wiadomo jeszcze, czy część usług dostępowych zostanie przekazana z Centrum Systemów Teleinformatycznych TP SA do TP Internet.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200