Wirtualizowanie serwerów według Sun i VMware

Technologia wirtualizowania serwerów zyskuje nowych zwolenników i producenci starają się sprostać wymaganiom użytkowników, oferując nowe rozwiązania. Poprzednio pisaliśmy o firmach HP i IBM. Teraz przyjrzyjmy się ofercie dwóch innych firm: Sun i VMware (producent oprogramowania, przejęty ostatnio przez EMC).

Sun

Aby zrozumieć strategię wirtualizowania serwerów obraną przez firmę Sun, należy posłużyć się terminami przetwarzanie siatkowe i N1 Grid System. System N1 oferuje wszystkie usługi i reguły wykorzystywane do partycjonowania serwerów, pamięci masowych i zarządzania oprogramowaniem stosowanym w tym obszarze.

Sun oferuje już od jakiegoś czasu oprogramowanie wykorzystujące technologię partycjonowania, dołączając je do systemu operacyjnego Solaris 9. Firma obiecuje, że technologia partycjonowania zostanie w 2005 roku dołączona do rozwiązania N1 Grid Containers będącego częścią systemu operacyjnego Solaris 10.

Zobacz również:

  • Spekulacje potwierdziły się. Broadcom przejmuje VMware

Oprogramowanie N1 Grid Containers pozwala budować na systemach Solaris 10 nawet do 4000 oddzielonych od siebie partycji programistycznych. Są to tzw. pojemniki, noszące swoje własne adresy IP, nazwy hostów i hasła.

Technologia będzie dostępna dla serwerów wszystkich platform, w tym UltraSPARC i x86 oraz chassis Sun Fire Blade (serwery kasetowe) o mieszanej architekturze x86 i SPARC.

VMware

VMware rozwiązuje problem wirtualizowania serwerów inaczej niż pozostałe firmy. Oprogramowanie wirtualizujące serwery nie jest tu dołączane do systemu operacyjnego, a umieszczane między systemem operacyjnym i warstwą sprzętową. Mamy wtedy do czynienia z wirtualnymi maszynami, w których nie ma bezpośredniej zależności między systemem operacyjnym i usytuowanym niżej sprzętem.

Oprogramowanie firmy VMware można uruchamiać na każdym komputerze x86 pracującym pod dowolną wersją systemu operacyjnego Windows, Linux i NetWare.

Oprogramowanie nosi nazwę ESX Server, a partycjami ESX Server można zarządzać przy pomocy narzędzia VirtualCenter.

VMware opracował w ramach narzędzia VirtualCenter system rozproszonego wirtualizowania, nazywając go VMotion. System poddaje pracujące wirtualne maszyny migracji, przenosząc je na różne fizyczne serwery bez zatrzymywania świadczonych przez nie usług.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200