Wirtualizowanie serwerów według HP i IBM

Technologia wirtualizowania serwerów wkracza krok po kroku do systemów informatycznych. Gartner przewiduje, że pod koniec 2005 roku blisko 25% firm amerykańskich wdroży tę technologię, głównie w systemach opartych na platformie Windows. W ślady firm amerykańskich pójdzie zapewne reszta świata.

Z wirtualizowaniem serwerów jest pewien problem. Można powiedzieć, że jest to ruchomy cel. Wiadomo o co chodzi, ale nie bardzo wiadomo jak to zrobić. Poszczególni producenci próbują "ugryźć" ten problem w różny sposób. Zobaczmy, jak widzą wirtualizowanie serwerów takie firmy, jak HP i IBM.

HP

HP wirtualizuje serwery w ramach swojej strategii adaptacyjnego przedsiębiorstwa (Adaptive Enterprise).

Zobacz również:

  • Matryca OLED w laptopie - ważna innowacja czy zbędny wydatek?
  • IBM wprowadził do oferty usługę, która integruje jej systemy mainframe z chmurą

HP postawił tu głównie na platformę HP-UX i na serwery linii 9000 oraz Integrity. Użytkownicy mogą tworzyć na tych serwerach wirtualne partycje (vPAR), co oznacza, że na tym samym fizycznym serwerze mogą pracować obok siebie różne instancje systemu operacyjnego HP-UX, a użytkownik może przypisywać dynamicznie poszczególnym partycjom vPAR moc obliczeniową oferowaną przez zainstalowane w serwerze układy CPU.

Dawniej nie było to możliwe, ale teraz dzięki aplikacji VMotion (VMware) aplikacje można przenosić między serwerami x86 i partycjami skonfigurowanymi na serwerach Integrity.

HP ma w swojej ofercie narzędzie noszące nazwę (WLM Virtual Server Environment), które zarządza procesem wirtualizowania serwerów. Narzędzie WLM jest zintegrowane z pakietem HP Systems Insight Manager (zarządzanie warstwą sprzętową systemu), który jest dostępny w platformie HP OpenView.

Jeśli chodzi o platformę Windows/Linux/x86, HP postawił na oprogramowanie VMware. Narzędzie WLM nie jest dostępne dla tych platform, ale HP informuje, że pracuje już nad tym problemem.

Dla serwerów kasetowych pracujących pod systemem Windows 2000, HP oferuje pakiet ProLiant Essential Rapid Deployment Pack. Kolejne narzędzie przeznaczone dla tego środowiska nosi nazwę iCOD.

IBM

IBM podchodzi do problemu wirtualizowania serwerów z całą powagą, o czym może świadczyć udostępniony ostatnio pakiet Virtualization Engine. Pakiet oferuje opcje stosowane do tej pory w świecie systemów mainframe, które można obecnie stosować w serwerach IBM linii i, p i x.

Virtualization Engine pozwala wirtulizować serwery na bazie platformy iSeries (AS/400), pSeries (Unix) i xSeries (serwery wyposażone w układy x86).

IBM wprowadzi najpierw technologię Virtualization do swoich nowych serwerów linii iSeries.

Według IBM, motor Virtualization Engine sprawuje się szczególnie efektywnie w przypadku platformy AIX (serwery pSeries). Można wtedy np. na jednym fizycznym ośmioprocesorowym serwerze uruchomić osiem instancji systemu operacyjnego i zarządzać dynamicznie zasobami serwera, przydzielając je różnym systemom operacyjnym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200