Wirtualizacjia i chmura

W drodze do chmury pierwszym krokiem jest zawsze wirtualizacja. Serwerowe środowiska wirtualizowane dawno wyprzedziły pod względem udziału w rynku instalację bezpośrednio na sprzęcie fizycznym. Jak podaje IDC, od 2009 r. wśród wdrożeń aplikacji przeważają projekty realizowane od początku w środowisku wirtualizowanym.

Wirtualizacjia i chmura

Takie środowiska są już standardem biznesowym, do którego dostępne są przykłady, wzorce wdrożenia oraz istotne korzyści biznesowe. Praktycznie każdy dostawca na rynku oferuje narzędzia, które ułatwią migrację do środowiska wirtualizowanego, ale jeśli firma jeszcze nie korzysta z takiej technologii, razem z wdrożeniem do IT powinna przyjść zmiana w postępowaniu z aplikacjami.

Wirtualnie – łatwiej

Wdrożenie wirtualizacji serwerowej warto zaczynać od niedużych aplikacji o małym znaczeniu, które służą w dziale IT do wewnętrznych potrzeb. Gdy IT nabierze wprawy w posługiwaniu się narzędziami wirtualizacji, można rozpoczynać migrację większych aplikacji. Przed rozpoczęciem migracji należy jednak opracować zmiany w procedurach obsługi aplikacji, gdyż wiele z nich musi się zmienić razem z przeniesieniem oprogramowania do środowiska wirtualizowanego.

Zobacz również:

  • Nvidia odtworzyła całą planetę. Teraz wykorzysta jej cyfrowego bliźniaka do dokładnego prognozowania pogody
  • Google ostrzega przed monopolem Microsoftu w chmurze
  • Snowflake - nowy szef, nowe usługi

Podstawowa zmiana to zarządzanie – jest o wiele łatwiejsze niż przy aplikacjach pracujących bezpośrednio na sprzęcie. Operacje takie jak instalacja aktualizacji lub poważne zmiany konfiguracyjne można poprzedzić wykonaniem kopii maszyny wirtualnej, by w razie niepowodzenia wrócić do poprzedniej konfiguracji.

To samo dotyczy ciągłości działania, gdyż środowisko wirtualizowane umożliwia obejście problemów związanych z klastrowaniem. Dotychczas, aby uchronić się przed skutkami awarii serwera, niezbędne było posiadanie drugiej identycznej maszyny gotowej do pracy lub budowanie klastra z dwóch serwerów. W środowisku wirtualizowanym wystarczy ponownie uruchomić maszynę wirtualną. Jeśli aplikacja już pracuje w klastrze, jeden z węzłów można przenieść do środowiska wirtualizowanego. W ten sposób można przenieść wszystkie aplikacje, które opłaca się wirtualizować.

Nie tylko serwery

Pod pojęciem desktopu zazwyczaj rozumie się całe środowisko związane z firmowymi aplikacjami. W tym środowisku również działa wirtualizacja, ale polega ona na tym, że separuje się aplikacje, dane użytkownika i system operacyjny. Metoda ta ma zalety znane z wirtualizacji serwerowej, takie jak: klonowanie obrazów systemu operacyjnego, łatwość zarządzania oprogramowaniem i bardzo dobry backup. Jedyną barierą mogą być koszty licencyjne komercyjnego oprogramowania.

W niektórych zadaniach, np. przy tworzeniu aplikacji, wirtualizacja desktopowa bardzo pomaga. Jej zalety, głównie sprawność zarządzania oraz szybkość wprowadzania i przywracania zmian, deklasują pracę bezpośrednio na sprzęcie.

Gdzie IT nie może, tam użyje chmury

Istotą technologii cloud computing jest automatyzacja procesów pozyskiwania i zwalniania zasobów, a także skalowalność zgodnie z potrzebami usługobiorcy. Oznacza to możliwość dopasowania do potrzeb i sprawdza się przy obsłudze procesów o różnej skali aktywności w czasie.

Jednym ze scenariuszy, w których cloud computing warto rozważyć w pierwszej kolejności, jest obsługa szczytów obciążenia. Jeśli aplikacja jest już zwirtualizowana i wiadomo, że istniejąca infrastruktura nie wystarczy do obsługi przy maksimum obciążenia, a jednocześnie skalowanie zasobów pod kątem tego maksimum nie jest ekonomicznie uzasadnione, wynajęcie mocy obliczeniowej z zewnątrz ma sens. Po wykonaniu zadania zasoby można zwolnić.

Krótka piłka

Niekiedy w przedsiębiorstwie są aktywne projekty, które cechują się ograniczonym czasem życia. Podobne procesy nadają się, by je obsłużyć za pomocą usług świadczonych w modelu cloud computing, gdyż koszty inwestycyjne związane ze startem przedsięwziecia są wtedy minimalne. Gdy projekt się zakończy, zasoby można zwolnić.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200