Wirtualizacja serwerów staje się standardem

Koszty wirtualizacji

Jedną z głównych zalet wdrożenia systemu zwirtualizowanych serwerów podkreślanych przez producentów sprzętu i oprogramowania jest obniżenie kosztów inwestycji w centrum przetwarzania danych oraz kosztów jego utrzymania. Trzeba przyznać, że argumenty przemawiające za konsolidacją i zastąpieniem np. 20 fizycznych serwerów przez 3 zwirtualizowane maszyny są dość oczywiste - mniej sprzętu oznacza nie tylko oszczędność początkowej inwestycji, ale również zmniejszenie kosztów związanych z zasilaniem, chłodzeniem i zarządzaniem. Pod tym ostatnim względem nie zawsze jest to oczywiste, bo wymaga zastosowania zaawansowanego oprogramowania do zarządzania systemami zwirtualizowanymi. Bo łatwość instalacji nowych, wirtualnych serwerów powoduje często niekontrolowany wzrost ich liczby zwłaszcza w dużych systemach korporacyjnych, gdzie działają setki lub tysiące maszyn wirtualnych i administratorom trudno jest kontrolować, które aplikacje i wirtualne serwery są wciąż aktywne, a które niepotrzebnie zajmują zasoby.

Nie ulega wątpliwości, że wirtualizacja daje szansę na uzyskanie oszczędności i zwiększenie efektywności systemu IT, ale wymaga to dobrego, przemyślanego projektu. W przypadku dużych, korporacyjnych centrów przetwarzania danych tego typu argumenty sprawdzają się dość dobrze, a oszczędności można względnie łatwo oszacować. Ale w przypadku małych i średnich firm kalkulacje takie są znacznie trudniejsze. Jednocześnie, jak zwracają uwagę niektórzy specjaliści, oszczędności niekoniecznie muszą się pojawić.

Koszty wdrożenia zwirtualizowanego centrum danych są związane przede wszystkim z zakupem nowych serwerów, współdzielonej pamięci masowej oraz modernizacją sieci. Zakup licencji na oprogramowanie wirtualizacyjne to z reguły suma niewielka, w porównaniu inwestycjami w infrastrukturę sprzętową.

Warto podkreślić, że według ocen ekspertów, konsolidacja i wirtualizacja systemu w firmie wykorzystującej około 20 serwerów w centrum danych z reguły nie przynosi żadnych bezpośrednich oszczędności. Natomiast w firmach mających mniej niż 20 serwerów koszty wdrożenia z zasady przekraczają możliwe do wyliczenia zyski. Jak wynika z praktycznych doświadczeń, w małych firmach rachunek po zakończeniu wdrożenia zwirtualizowanego systemu IT jest najczęściej o 10-15% wyższy, niż w wypadku inwestycji w klasyczne centrum danych wykorzystujące tradycyjnie skonfigurowane serwery fizyczne. Ale nawet w tym wypadku, jeśli uwzględnić wzrost niezawodności i dostępności systemu, to decyzje o inwestycji w wirtualizację mogą mieć dobre uzasadnienie.

Więcej informacji o kalkulacji kosztów wdrożenia systemów zwirtualizowanych oraz dostępnych na rynku kalkulatorach czasu zwrotu inwestycji można znaleźć w październikowym wydaniu miesięcznika NetWorld.


TOP 200