Wirtualizacja serwerów przyspiesza w Europie

Według danych IDC, w czwartym kwartale 2009 r. sprzedaż sprzętu serwerowego i oprogramowania do wirtualizacji w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, po raz pierwszy wzrosła w stosunku do odpowiedniego kwartału roku poprzedniego.

Dostawy serwerów fizycznych na obszarze Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, przeznaczonych do pracy w środowisku wirtualnym zwiększyły się w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku o 2,8 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku 2008. Również obroty na rynku oprogramowania wirtualizacji wzrosły w tym okresie o ok. 3,9 proc. Był to pierwszy kwartał wzrostu sprzedaży w tych dwóch obszarach, w stosunku rok do roku, licząc od trzech ostatnich miesięcy roku 2008.

IDC podaje kilka powodów tego wzrostu. Firmy używały wirtualizacji w celu wydłużenia czasu wykorzystania istniejącego sprzętu. Jednak nie można go wydłużać w nieskończoność i dlatego pojawiło się zapotrzebowanie na nowy sprzęt serwerowy. Wzrost sprzedaży była również wynikiem zwiększającego się zainteresowania wirtualizacją serwerów ze strony małych i średnich firm.

Zobacz również:

  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT
  • HarmonyOS z sukcesem uruchomione na komputerze
  • Łączenie światów technologicznych

Według IDC, w przyszłości rosnąca popularność wirtualizacji desktopa napędzać będzie sprzedaż sprzętu i oprogramowania do wirtualizacji serwerów. Ponadto coraz częściej wirtualizowane są obciążenia takie jak Exchange i SQL Server.

VMware nadal pozostaje największym dostawcą oprogramowania wirtualizacji. W czwartym kwartale ubiegłego roku firma dostarczyła na rynek więcej licencji niż Microsoft, Citrix i Parallels razem wzięte - obroty VMware były ponad dwa razy większe niż tej trójki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200