Wirtualizacja nieużywanych desktopów - pomysł firmy Microsoft na oszczędzanie energii

Naukowcy z Microsoft Research India opracowali technologię, która migruje na żywo nieużywane desktopy do środowiska wirtualnego, zaś fizyczne komputery wprowadza w stan uśpienia.

Opracowana energooszczędna technologia nosi nazwę LiteGreen. Wirtualizuje ona całe środowisko obliczeniowe desktopa i migruje między fizycznym stanowiskiem pracy użytkownika (komputerem typu desktop) i środowiskiem wirtualnym. To, gdzie desktop rezyduje w konkretnym momencie zależy od tego czy jest on używany.

"Komputery zwykle znajdują się przez długi czas w stanie bezczynności, ponieważ użytkownicy nie korzystają stale z ich usług", mówi Venkat Padmanabhan, naukowiec pracujący w Microsoft Research India. Z ich badań wynika, że komputery są bezczynne przez 70 do 80 % czasu. Warto zaznaczyć, że ilość energii pobieranej przez komputer PC zależy w małym stopniu od tego, czy jest on wykorzystywany.

Zobacz również:

  • Laptop, a może komputer stacjonarny? Jak wygląda rynek?
  • Dokładnie 25 lat temu na rynku pojawił się pierwszy Apple iMac
  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT

Użytkownicy niechętnie usypiają swoje komputery (np. na czas przerwy czy spotkania), ponieważ przerywane są wtedy połączenia sieciowe obsługujące aplikacje, takie jak wymagające logowania się sesje, komunikatory, aplikacje mające dostęp do współużytkowanych plików, czy też programy działające w tle (np. aplikacje synchronizujące zadania oraz zasoby czy sprawdzające automatycznie pocztę).

LiteGreen przełącza komputer w stan uśpienia, oszczędzając tym samym energię, co dzieje się bez wiedzy i aktywności samego użytkownika komputera. Środowisko obliczeniowe desktopa (w tym jego sesje sieciowe) jest dalej czynne, ale już jako wirtualna maszyna na serwerze.

Wirtualne maszyny rezydujące na serwerze mogą być też wykorzystywane przez administratorów do prowadzenia różnego rodzaju prac konserwacyjnych, takich jak np. aktualizowanie oprogramowania czy wprowadzanie do niego poprawek zwiększających bezpieczeństwo. Zmiany wprowadzone do wirtualnego obrazu komputera PC rezydującego na serwerze będą zsynchronizowane z fizycznym komputerem, gdy wróci on do normalnej pracy.

Gdy użytkownik uśpionego komputera PC wraca do pracy, zostanie połączony ze zdalnym (wirtualnym) desktopem, który zmigruje (w typowej sieci trwa to nie dłużej niż minutę) z powrotem na fizyczny sprzęt. Cała operacja jest praktycznie niezauważalna dla użytkownika.

Technologia LiteGreen jest obecnie testowana intensywnie w Indiach przez 12 użytkowników. Znajdzie też zastosowanie w środowiskach sieciowych WAN, w których serwer wirtualnych maszyn znajduje się w chmurze. Warunkiem będzie odpowiednia przepustowość łącza.

Laboratorium Microsoft Research India pracuje teraz nad algorytmami kompresji, dzięki którym proces migracji wirtualnych maszyn między serwerem i fizycznym komputerem będzie trwać dużo krócej. Laboratorium nie wypowiada się na razie co do kwestii ewentualnej komercjalizacji technologii, koncentrując na razie swoją uwagę na jej udoskonaleniu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200