Wirtualizacja i elastyczna infrastruktura sieciowa

Storage dla wirtualizacji

Wykorzystanie w pełni zalet wirtualizacji wymaga zastosowania współdzielonej pamięci masowej. Bez tego mechanizmy, takie jak migracja maszyn wirtualnych na żywo czy automatyczne odtwarzania hosta wirtualizacyjnego po awarii - zwyczajnie nie będą dostępne.

W wielu firmach, szczególnie średnich i dużych, większość współdzielonych pamięci masowych to rozwiązania IP, czasem NFS, ale generalnie jest to iSCSI. Storage oparty na IP jest dobrym wyborem, ponieważ wykorzystuje technologię, którą administratorzy bardzo dobrze znają. Nie oznacza to jednak, że konfiguracja będzie bezproblemowa. Choć to tańsze rozwiązanie od Fibre Channel IP, to często może być bardziej skomplikowane w optymalnej konfiguracji od FC.

Zobacz również:

  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT
Wirtualizacja i elastyczna infrastruktura sieciowa

Warstwy migracji w VLAN i XVLAN

Skonstruowanie niezawodnego, szybkiego sieciowego storage opartego na IP wymaga zwrócenia uwagi na wiele czynników. Uruchomienie pamięci masowej dla środowiska wirtualizacyjnego wymaga zastosowania podobnych urządzeń do tych, które znajdują się już zapewne w serwerowni, ale jej sprawne działanie ma dużo większe znaczenie niż w przypadku serwerów stand-alone. W przypadku awarii serwera wolnostojącego polegającej na odłączeniu kabla czy usterce przełącznika, użytkownicy zostaną odłączeni od swoich aplikacji, ale sam serwer będzie działał nadal i po usunięciu usterki wszystko wróci do normy.

Gdy infrastruktura wirtualizacyjna traci dostęp do współdzielonej pamięci masowej, sprawa wygląda często znacznie gorzej - serwery często tracą dostęp do własnych dysków. Oczywiście nie musi to skutkować utratą danych i zwykle tak nie jest, ale czeka nas praca przy ponownym uruchomieniu wirtualnych maszyn i aplikacji.

Z tego powodu większość implementacji pamięci masowych opartych na IP wykorzystuje redundantne przełączniki i okablowanie. Wtedy nawet kompletna awaria przełącznika nie stanowi problemu. Dobrym pomysłem jest oczywiście wprowadzenie redundancji także w pozostałych miejscach sieci.

Separacja sieci dla pamięci masowej

W przypadku implementacji IP ważne jest odseparowanie urządzeń do przechowywania danych i interfejsów, które się z nimi komunikują od reszty sieci. To zapobiega problemom, które mogą dotknąć dostępu serwerów do pamięci masowych - jak np. burza rozgłoszeniowa (broadcast storm). Zapobiega to także "widzeniu" zasobów pamięci masowej przez resztę sieci, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa uzyskamy wydzielając całkowicie izolowane przełączniki tylko do obsługi pamięci masowych, bez połączenia z resztą sieci.

Korzystanie z tych samych przełączników jednocześnie do ruchu "front end" (maszyny wirtualne, inne przełączniki, stacje robocze, itp.) oraz "back end" (storage) pozwala na zaoszczędzenie na przełącznikach. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej przepustowości (dobór odpowiednio wydajnych przełączników) i skonfigurowaniu osobnych VLAN-ów.


TOP 200