Wirtualizacja dla małych

Firma VM6 Software opracowała rozwiązanie, które łączy prostotę wirtualizacji z wysoką dostępnością.

Dzisiejsze środowiska wirtualizacji, w szczególności VMware i Citrix, to wysokowydajne rozwiązania, dostarczające najnowszych technologii, ale jednocześnie wymagają pewnej infrastruktury oraz wiedzy, na którą małe firmy nie zawsze mogą sobie pozwolić. Z drugiej strony, małe firmy rzadko potrzebują opcji, które taka zaawansowana technologia dostarczy. Ciekawe rozwiązanie przeznaczone dla sektora MSP zaprezentowała firma VM6 Software. VMex 2.1 łączy co najmniej dwie maszyny, pracujące pod kontrolą Windows 2008 Server R2 z włączoną rolą wirtualizacji, za pomocą Hyper-V w zestaw wirtualizacyjny o wysokiej dostępności.

Pomysł stworzenia takiego zestawu wyszedł stąd, że oprogramowanie lidera branży, firmy VMware, było zbyt skomplikowane dla bardzo małego środowiska i wymagało wiedzy, której nie ma typowy informatyk z sektora SMB, posiadający certyfikat Microsoftu. Pierwsza wersja VMex potrafiła zarządzać serwerem VMware GSX; opracowano nawet własne narzędzie do migracji z maszyn fizycznych do wirtualnych. Nawet wtedy małe firmy nie zawsze były zainteresowane wdrażaniem środowisk wirtualizacji, gdyż wymagały one kosztownej sieci SAN do obsługi klastra. Firma VM6 Software zdecydowała się na opracowanie rozwiązania, które łączyłoby prostotę wirtualizacji z wysoką dostępnością bez budowy sieci SAN. Dotychczas sprzedawane oprogramowanie VMex zostało przepisane, by korzystać z usługi wirtualizacyjnej Hyper-V wbudowanej w serwer Windows 2008 R2.

Bez klastra

W najnowszej wersji oprogramowanie to łączy dwa serwery tworząc środowisko wysokiej dostępności i umożliwia wirtualizację serwerową oraz desktopową. Do pracy wymaga dwóch 64-bitowych serwerów ze sprzętową obsługą wirtualizacji w procesorach (Intel VT lub AMD-V) oraz kompletów gigabitowych kart sieciowych w obu serwerach (tworzą wirtualną sieć SAN do synchronizacji danych między obiema maszynami oraz usługę heartbeat, która monitoruje pracę serwerów i umożliwia przełączenie węzłów klastra). Oprogramowanie nie korzysta z klastra Microsoftu, posiada własne narzędzia migracji do środowiska wirtualnego oraz zawiera brokera VDI, umożliwiając wirtualizację desktopową. Oprogramowanie kosztuje 4000 USD per serwer.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200