Wireless 2000: Gates i inni stawiają na bezprzewodowy Internet

Na konferencji, poświęconej technologiom bezprzewodowego dostępu do danych za pośrednictwem urządzeń naręcznych i telefonów komórkowych, szefowie wielkich koncernów przedstawili swoje plany i osiągnięcia związane z tym rynkiem.

Wczoraj w Nowym Orleanie rozpoczęła się konferencja Wireless 2000, poświęcona głównie zagadnieniom związanym z technologiami bezprzewodowego dostępu do danych za pośrednictwem urządzeń naręcznych i tzw. inteligentnych telefonów.

Podczas przemówienia Bill Gates, przewodniczący rady nadzorczej Microsoftu, powiedział, że jego firma zawiera coraz więcej umów z firmami z branży bezprzewodowej i rozważa nadanie najwyższego priorytetu pracom związanym z rozwiązaniami bezprzewodowymi. B. Gates zaprezentował też nową wersję oprogramowania MSN Mobile 2.0, zapewniającą amerykańskim użytkownikom wiele bezprzewodowych serwisów, w tym dostęp do skrzynki pocztowej Hotmail, informacji o rozkładach lotów, serwisu dla kierowców, notowań giełdowych oraz usług handlu elektronicznego.

Szef Microsoftu pokazał, w jaki sposób można korzystać z usług Hotmaila za pomocą telefonów komórkowych. Specjalne, tzw. inteligentne funkcje serwisu, pozwalają na ograniczenie wykorzystywania klawiatury telefonu komórkowego, niewygodnej do pisania tekstów, przeważnie mającej jedynie 10 klawiszy numerycznych.

"Taki rodzaj ułatwień stanowi klucz do rozwoju bezprzewodowego Internetu" - stwierdził przedstawiciel SkyScout, nowo powstałej firmy, zajmującej się narzędziami do tworzenia bezprzewodowych rozwiązań dostępowych.

B. Gates zaprezentował również oprogramowanie pozwalające użytkownikom urządzeń przenośnych na odpowiednie sortowanie codziennej poczty. elektronicznej. Jego zdaniem, będzie ono przydatne zwłaszcza pracownikom wykonującym zadania w terenie, ponieważ umożliwi im przeglądanie listów wg zdefiniowanych priorytetów.

Z kolei Chris Gent, dyrektor wykonawczy brytyjskiego Vodafone AirTouch, powiedział, że jego firma we współpracy z policją rozpoczęła już dystrybucję telefonów komórkowych w ubogich rejonach wybranych aglomeracji. Program ten ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa i zapobiegania przestępstwom.

Inne nowości na rynku bezprzewodowym przedstawił Keiji Tachikawa, prezes japońskiego NTT Mobile Communications Network (NTT DoCoMo). Jego firma już dystrybuuje pakiet cyfrowych usług w ramach oferty I-mode. Innowacją jest w tym przypadku możliwość płacenia za wysłane pakiety, a nie - tak jak przeważnie ma to miejsce - za czas połączenia.

NTT DoCoMo posiada 28 mln abonentów, z czego 4,5 mln już korzysta z nowych usług WAP oferowanych w ramach I-Mode. Płacą oni ok. 3 USD w postaci miesięcznego abonamentu za usługi i średnio ok. 10 USD za wysyłane i odbierane pakiety danych. Największym zainteresowaniem cieszy się usługa pozwalająca na codzienne pobranie nowej krótkiej historyjki obrazkowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200