Wiosenne czyszczenie okien w Microsofcie

Sprzedaż Windows .Net Server miała rozpocząć się w pierwszej połowie roku. Premiera handlowa została jednak przesunięta o co najmniej 6 miesięcy. Release Candidate, ostatnia próbna wersja przed przekazaniem systemu do produkcji, zostanie udostępniona testerom dopiero latem br.

Sprzedaż Windows .Net Server miała rozpocząć się w pierwszej połowie roku. Premiera handlowa została jednak przesunięta o co najmniej 6 miesięcy. Release Candidate, ostatnia próbna wersja przed przekazaniem systemu do produkcji, zostanie udostępniona testerom dopiero latem br.

Według oficjalnego stanowiska Microsoftu, opóźnienie premiery Windows .Net Server to efekt podjętej przez Billa Gatesa inicjatywy trustworthy computing. Zgodnie z życzeniem szefa, programiści mają więcej czasu poświęcać na doskonalenie Windows i aplikacji w zakresie bezpieczeństwa. Stąd nawet decyzja o wstrzymaniu prac nad nowym kodem i poprawieniu napisanych już programów. Antagoniści Microsoftu skłonni są natomiast widzieć w trustworthy computing wybieg, którym firma będzie się odtąd posługiwać, tłumacząc kolejne opóźnienia kluczowych elementów .Net.

Pod koniec roku Microsoft planuje udostępnienie pierwszego zestawu poprawek SP1 dla Windows XP. Wzbogaci on system m.in. o obsługę technologii Freestyle i Mira zaprezentowanych na tegorocznych targach CES (pisaliśmy o nich w CW 3/2002). Umożliwi również pracę na komputerach Tablet PC. Część nowych funkcji, które zaoferuje SP1, miały się znaleźć dopiero w następcy Windows XP o roboczej nazwie Longhorn - system ten ma jednak trafić na rynek najwcześniej pod koniec przyszłego roku.

Najnowsza wersja Windows to Datacenter Server Limited Edition - pośredni etap między Windows 2000 Datacenter a opóźnionym .Net Datacenter Server. System oferują wyłącznie partnerzy OEM dostarczający wydajne serwery intelowskie, wyposażone w procesory 32-bitowe (Limited Edition nie jest dostępny w wersji dla Itanium).

Ze świata Windows
  • Microsoft we współpracy z firmą Imlogic zaoferuje serwer umożliwiający archiwizowanie i przeszukiwanie dyskusji prowadzonych z wykorzystaniem komunikatora Windows Messenger oraz tworzenie raportów dotyczących zastosowania oprogramowania IM w firmie.

  • Po trzech latach krytyki Microsoft udostępnił wolną od opłat licencyjnych specyfikację formatu autoryzacji (Privilege Access Certificate), stosowanego przez serwer Kerberos wbudowany w Windows 2000.

  • Pod koniec br. firma udostępni uaktualnienie Windows CE .Net o roboczej nazwie Jameson. W jego ramach znajdą się klient serwera SMS, obsługa protokołu IPv6, obsługa przeglądania pełnych dokumentów Office oraz architektura .Net Compact Framework.

  • Microsoft nie zamierza dołączyć do konsorcjum Liberty Alliance, chcącego stworzyć alternatywne dla .Net Passport usługi autoryzacyjne. Firma zamierza jednak zapewnić zgodność .Net Passport z technologiami autentykacyjnymi i pojedynczego logowania, opracowywanymi przez Sun i Liberty Alliance.

  • Microsoft wkrótce udostępni swoje pierwsze aplikacje z zakresu zarządzania pamięciami masowymi.

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200