Wiodący gracze na rynku komputerów kwantowych

Prace nad komputerami kwantowe trwają pełną parą. Dobrze jest więc wiedzieć, jakie firmy mają w tej dziedzinie największe osiągnięcia. Działające na tym rynku podmioty można podzielić na dwie grupy. W pierwszej znajdują się firmy zajmujące się dotychczas tradycyjnymi systemami obliczeniowymi bazującymi na krzemie, a w drugiej start-upy, które specjalizują się wyłącznie w komputerach kwantowych.

Do pierwsze grupy należy zaliczyć przede wszystkim IBM. Korporacja ta rozwija się cały czas intensywnie technologie stosowane w komputerach kwantowych i przeznacza na ich rozwój olbrzymie kwoty. Nie ma się więc co dziwić, ze ma tu duże osiągnięcia.

IM zapowiedział, że w tym roku w jego ofercie pojawi chmurowa usługa wykorzystująca komputery kwantowe. IBM twierdzi, że będzie to pierwsza tego typu komercyjna (czyli płatna) usługa. Ma już ponoć nawet nazwę: IBM Q.

Zobacz również:

Usługa IBM Q będzie bazować na technologii i wiedzy jaką korporacja zdobyła po wprowadzenia do oferty w zeszłym roku podobnej, ale bezpłatnej chmurowej usługi noszącej nazwę Quantum Experience.

Kolejną firmą, która ma tu dużo do powiedzenia, jest Google. Zaprezentowała ona niedawno kwantowy procesor noszący nazwę Bristlecone, który przetwarza dane przy użyciu 72 kubitów. Google twierdzi, że pracuje na kwantowym komputerem wyposażonym w ten procesor, który w jego opinii zawojuje ten rynek.

Intel zapowiedział natomiast na ostatnich targach CES 2018 kwantowy procesor noszący nazwę Tangle Lake, który przetwarza dane przy użyciu nieco mniejszej liczby kubitów, bo 49.

Gruszek nie zasypuje też producent "okienkowego" systemu operacyjnego, czyli Microsoft. Korporacja twierdzi wręcz, że przyszłość należy do komputerów kwantowych oraz towarzyszącym im aplikacjom wspierającym dwie technologie, o których ostatnio jest bardzo głośno. Chodzi o sztuczną inteligencję oraz rozszerzoną rzeczywistość.

Microsoft udostępnił niedawno deweloperom bezpłatną wersję rozwiązania noszącego nazwę Quantum Development Kit. Stosując ten pakiet deweloperzy mogą już obecnie próbować tworzyć aplikacje wykorzystujące możliwości komputerów kwantowych.

Jeśli chodzi o drugą grupę firm, to należy ty wymienić takie firmy, jak Rigetti Computing, D-Wave Systems, Zapata Computing i 1Qbit.

Rigetti Computing powstała w 2013 roku i zajmuje się wyłącznie technologią kwantowego przetwarzania danych, pracując zarówno nad sprzętem, jak i oprogramowaniem wchodzącym w skład tego typu systemów obliczeniowych. Największym osiągnięciem firmy jest jak dotąd opracowanie własnej kwantowej platformy, która nosi nazwę Forest.

Czas wymienić firmę, która jako pierwsza na świecie wprowadziła do swojej oferty komputery kwantowe. Miało to miejsce w 2011 roku, a tą firmą jest D-Wave Systems. Jej pierwszy komputer kwantowy kosztował 10 mln USD. Firma ma swoją siedzibę w Kanadzie i powstała jeszcze w zeszłym wieku (dokładnie w 1999 roku).

Z kolej Zapata Computing jest jedną z najmłodszych (jeśli nie najmłodszą) firmą zajmującą się komputerami kwantowymi. Założyli ją w tym roku pracownicy Harvard University, którzy zamierzają pracować nad wyłącznie nad obsługującymi komputery kwantowe algorytmami.


TOP 200