Wintel opracowuje NC

Intel i Microsoft zapowiadają własną specyfikację komputera sieciowego.

Intel i Microsoft zapowiadają własną specyfikację komputera sieciowego.

Firmy Intel i Microsoft, które nie włączyły się do prac nad ogłoszoną przed dwoma tygodniami specyfikacją komputera sieciowego NC Reference Profile, zapowiadają własne rozwiązanie, nazwane Simply Interactive PC (SIPC).

Urządzenia budowane zgodnie ze specyfikacją SIPC będą miały conajmniej 4 MB RAM, system operacyjny Windows 95, możliwość podłączenia do telewizora bądź monitora, gniazda na dodatkową pamięć i port Universal Serial Bus. Komputer będzie wyposażony w intelowski procesor Pentium 100 i 120 MHz oraz interfejs Accelerated Graphic Port, umożliwiający korzystanie z tanich, wysoko wydajnych kart graficznych. SIPC będą wyposażane opcjonalnie w dyski twarde i napędy CD-ROM.

Toshiba i Compaq zainteresowane są wprowadzeniem SIPC do sprzedaży jeszcze w tym roku. Cena produkowanych przez te firmy komputerów SIPC ma wynosią w USA 300-1000 USD. W przyszłym roku specyfikację ma poprzeą więcej znanych producentów.

Jeśli Microsoft dołączy do Windows 95 Java Virtual Machine, wówczas specyfikacja SIPC będzie mogła być przedstawiona do certyfikacji NC. Microsoft i Intel oczekują, iż możliwość rozbudowy, lepsza obsługa multimediów i większa moc przetwarzania na poziomie lokalnym będą czynnikami konkurencyjnymi w stosunku do rozwiązań proponowanych przez Oracle, Apple, IBM, Suna Microsystems.


TOP 200