Windows zupełnie jak Unix

Windows Services for Unix 3.5 pozwala uruchamiać aplikacje Unix i Linux na Windows.

Windows Services for Unix 3.5 pozwala uruchamiać aplikacje Unix i Linux na Windows.

Unix na Windows? Czemu nie, tym bardziej że za darmo. Dwa tygodnie temu Microsoft wydał Windows Services for Unix 3.5 - nową wersję pakietu umożliwiającą uruchamianie aplikacji Unix i Linux w środowisku Windows. Windows Services for Unix (WSU) został stworzony w 1999 r. z myślą o integracji rozwiązań działających na platformach Unix i Windows. Ambicje Microsoftu sięgają jednak znacznie dalej - firma liczy, że dzięki narzędziom skłoni klientów do migracji z platform Unix do Windows.

Za darmo

W przeciwieństwie do poprzedniej wersji 2.0, która kosztowała 99 USD, nowa edycja pakietu jest dostępna za darmo. Jeżeli chodzi o konsekwencje finansowe, decyzja o rezygnacji z pobierania opłaty nie ma dla Microsoftu jakiegokolwiek znaczenia - jego udział w przychodach firmy jest pomijalny. Przynajmniej na razie. Możliwość migracji aplikacji z drogich w utrzymaniu środowisk Unix to wg analityków potencjalnie intratna nisza.

"Dla użytkowników Unixa, Windows Services for Unix 3.5 może okazać się dobrym sposobem na utrzymanie aplikacji opartych na systemach unixowych tam, gdzie to jest konieczne, a jednocześnie wdrażanie aplikacji Windows. Nie sądzę jednak, aby ukazanie się nowej wersji pakietu doprowadziło do masowych migracji. W większości firm aplikacje Unix i Windows nadal będą działać obok siebie" - mówi Al Gillen, dyrektor ds. badań rynku systemów operacyjnych w IDC.

Wydajność i elastyczność

Nowa wersja pakietu obsługuje ostatnie wersje systemu Windows 2000, Windows XP Professional oraz Windows Server 2003. WSU 3.5 współpracuje z Solaris 7 i 8, HP-UX 11i, AIX 5L 5.2 oraz Red Hat Linux 8.0. Według Microsoftu nowa wersja WSU jest znacznie wydajniejsza niż jej poprzednik. Przyspieszenie dotyczy dostępu do plików i wykorzystania pasma sieciowego. Producent deklaruje także ok. 30-proc. wzrost szybkości wykonywania aplikacji.

Od strony technologicznej najważniejszą zmianą wprowadzoną w wersji 3.5 jest zastąpienie emulatora powłoki Korn Shell środowiskiem Interix, które Microsoft przejął w 1999 r. wraz z firmą o tej samej nazwie. Interix nie emuluje Unixa, lecz udostępnia pełne środowisko wykonawcze zawierające ponad 300 narzędzi i bibliotek oraz ok. 2000 interfejsów API w ramach rozbudowanego pakietu SDK - w tym ponad 100 nowych w stosunku do wersji 2.0. Microsoft udostępnia również możliwość rekompilacji aplikacji Unix i Linux tak, by pracowały na Windows. Jest to możliwe dzięki dodaniu modułu Pthreads zapewniającego obsługę wątków zgodną z unixowym standardem POSIX.

Windows Services for Unix 3.5 wyposażono w mechanizmy obsługujące sieciowy system plików NFS i NIS. WSU 3.5 zapewnia możliwość zarządzania domenami katalogów Network Information System z poziomu Active Directory. Umożliwia też integrację z aplikacjami zarządzającymi uwierzytelnianiem pochodzącymi od innych dostawców. Na rynku są już dostępne pierwsze aplikacje współpracujące z Windows Services for Unix. Jedną z nich jest Varias Authentication Services (VAS) for Services for Unix 3.5, oprogramowanie pracujące na platformie Unix wykorzystujące na potrzeby uwierzytelniania systemy Kerberos oraz LDAP.

Na razie poza Windows

Przedstawiciele koncernu zapowiadają, że pakiet Windows Services for Unix pozostanie odrębnym produktem - nie ma planów włączenia go do kolejnych wersji systemu Windows. Ucięto tym samym spekulacje, jakie powstały po podpisaniu w ub.r. przez Microsoft umowy licencyjnej z SCO Group dotyczącej prawa do korzystania z kodu Unix.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200