Windows: reaktywacja

Microsoft umożliwił pobranie i przetestowanie najnowszej wersji systemu operacyjnego każdemu, kto ma na to ochotę. Taką decyzję podjęto po raz pierwszy w historii firmy!

W październiku 2008 roku nową wersję Windows 7 na tak wczesnym etapie otrzymali jedynie programiści i partnerzy, aby móc dostosować do niej swoje aplikacje. Nie zapobiegło to jednak pojawieniu się w ciągu kilku godzin wersji developer preview tego systemu na serwisach wymiany plików. Dlatego też w przypadku Windows 8 firma postanowiła sama udostępnić tę jego wersję, ostrzegając jednak mniej doświadczonych użytkowników przed niebezpieczeństwami związanymi z jej zainstalowaniem na ich komputerach. Trzy wersje Windows 8 Developer Preview pojawiły się na stronach Microsoftu 13 września: wersja 32-bitowa, 64-bitowa oraz taka sama wersja z pakietem narzędzi dla programistów (Microsoft Visual Studio 11 Express i SDK). Microsoft nie wprowadził żadnych ograniczeń dla osób, które chciałyby ściągnąć i testować Windows 8.

"Wymyśliliśmy Windows na nowo. Począwszy od chipsetu, aż po wrażenia użytkownika. Windows 8 zapewnia szereg nowych możliwości bez żadnych kompromisów" - przekonywał na skierowanej do programistów konferencji BUILD Steven Sinofsky, kierujący działami Windows i Windows Live w Microsoft. Windows 8 wprowadza bowiem nowy dotykowy interfejs Metro, który ma od razu pokazywać informacje ważne dla użytkownika. "Interfejs w stylu Metro działa równie dobrze z myszą, jak i z klawiaturą" -zapewnia Microsoft.

Dodatki do Windows 8

Częścią nowego systemu Microsoftu jest Internet Explorer 10. Przeglądarka ma interfejs dostosowany do ekranu dotykowego. Przy jej projektowaniu także zostały uwzględnione zasady Metro. Przykładowo, na całym ekranie Internet Explorer 10 dostępna jest treść. Narzędzia - pasek adresu czy inne przyciski - pojawiają się, gdy najedzie się myszką poza ekran albo wykona odpowiedni gest.

W samym motorze renderującym wprowadzonych zostało dużo nowych elementów związanych ze standardem HTML 5 oraz innymi standardami i specyfikacjami używanymi do formalizowania działania w Internecie. Dotyczy to chociażby mechanizmu CSS3, atrybutów async w skryptach, API HTML 5 do przeciągania i upuszczania, manipulacjami plikami, sandboxem, web workers, web socket. Zgłoszona została też propozycja specyfikacji opisującej obsługę ekranów dotykowych w HTML 5. Warto jednak pamiętać, że specyfikacja ta zostanie zamknięta prawdopodobnie dopiero w 2014 roku. Dla programistów dostępna jest też baza danych IndexedDB, obsługa SVG w tym filtrów SVG.

Wnętrze i działanie systemu Windows 8

System na standardowym, dwuletnim tablecie startuje kilka sekund. Na mocniejszych maszynach nie dało się zauważyć momentu uruchomienia. Monitor wolniej się budził, niż wstawał system operacyjny. Podczas konferencji BUILD pokazany został ciekawy model tabletu zaprojektowany dla Windows 8, który był cieńszy niż złącze karty sieciowej i VGA.

Pokazano także sposób zabezpieczenia urządzenia z Windows 8 przed złośliwym kodem - rootkit - komputer odmawia uruchomienia kodu z niewłaściwą sygnaturą. Dzięki temu nie można w prosty sposób podmienić kernela na taki wynikający z działania rootkit. W Windows 8 wprowadzono także inny model zarządzania aplikacją. Może być ona uśpiona. Dodatkowo urządzenie może wspierać tryb, w którym "prawie śpi" (connected standby), ale okresowo sprawdza istotne informacje i potrafi po obudzeniu np. dostosować stan do aktualnego czasu i zdarzeń.

Dzięki temu mniejsze jest zużycie pamięci. Windows 7 SP1, nie robiące nic (poza tym, co wynika ze standardowej instalacji), zajmuje ok. 404 MB RAM i ma 32 procesy. Windows 8 to odpowiednio 281 MB RAM i 29 procesów. A warto dodać, że Windows 7 (gdy był na etapie Developer Preview) zajmował ponad 500 MB RAM po starcie. Udoskonalony został również Task Manager. Oprócz listy aplikacji zawiera też listę elementów uruchamianych przy starcie, zajmowane zasoby w pamięci na dysku oraz historię uruchamianych aplikacji, w tym historię używanych zasobów.

W Windows 8 obsługiwane są mechanizmy Near Field Communication, np. karty zbliżeniowe. API przewiduje też obsługę akcelerometrów, żyroskopów, kompasu czy innych czujników. W systemie tym wprowadzony został również mechanizm "resetu" systemu operacyjnego, w którym przywracane są wszystkie ustawienia. Niestety, usuwane są też inne aplikacje niż te kupione za pośrednictwem Windows Store (o tym więcej za chwilę). Co ciekawsze, można definiować własny stan "zerowy", z własnymi ustawieniami.

Windows 8 zawiera mechanizm wirtualizacyjny oparty na Hyper-V. Działa także BitLocker i AppLocker. Można też skorzystać z mechanizmu Windows To Go. To system operacyjny na kluczu USB, który w połączeniu z BitLocker pozwala bezpiecznie podróżować bez komputera, a tylko z małym urządzeniem, które po podłączeniu uruchamia nasz system.

Sklep z aplikacjami na Windows

Windows Store nie jest dostępny jako część Developer Preview. Gdy będzie gotowy, ma to być sklep z aplikacjami dla Windows, którego klient wbudowany jest w system operacyjny (podobnie jak Apple AppStore w iOS). Patrząc na liczbę sprzedanych kopii Winodws 7 (450 mln sztuk) czy zainstalowaną bazę komputerów, to ogromny rynek dla twórców aplikacji.

Sklep ma oferować różne modele płatności, w tym subskrypcyjny, oraz zawierać mechanizm pozwalający udostępniać wersje testowe. Co ciekawsze, nie tylko aplikacje Metro będą mogły być dodawane do sklepu, ale także te pisane w starszym stylu czy w innych technologiach.

Aplikacje publikowane w sklepie będą przechodzić certyfikacje. Dla programisty jest już gotowy mechanizm pozwalający samodzielnie przetestować program takimi samymi narzędziami jak w momencie, gdy sklep będzie już działać.

Cloud computing w Windows 8

Windows 8 może przechowywać wszystkie ustawienia w chmurze obliczeniowej. Jest do tego API dla programisty w Live Services. Każde urządzenie, które zaloguje się na ten sam identyfikator, pracuje na tym samym zestawie ustawień. Czyli jeżeli na tablecie udało się zakończyć jakiś etap gry, informacja o tym zostanie przez chmurę przekazana na komputer czy telefon. Z kolei SkyDrive jest de facto zdalnym dyskiem, który, poza czasem dostępu, nie różni się od lokalnych zasobów. Wraz z Windows 8 pojawił się także nowy zestaw narzędzi - rozbudowane SDK do pisania rozwiązań dla Windows Azure.

Więcej na stronie http://go.computerworld.pl/bb801

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200