Windows bez Media Player

Unia Europejska nie zawiesi sankcji wobec Microsoftu do czasu rozpatrzenia złożonej przez firmy apelacji - tak orzekł w środę rano sąd pierwszej instancji. Koncern będzie musiał więc wprowadzić do sprzedaży system Windows w wersji pozbawionej odtwarzacza plików multimedialnych.

"Microsoft nie zdołał wykazać, że nałożone nań sankcje są niesprawiedliwe i spowodują nieodwracalne szkody dla firmy" - podano w uzasadnieniu orzeczenia. Przypomnijmy, że oprócz konieczności wprowadzenia do sprzedaży okrojonych Windows, Microsoft decyzją KE został zobowiązany do udostępnienia szerszych specyfikacji (API) swoich produktów konkurentom, tak aby ich aplikacje mogły lepiej współpracować z Windows. Innym elementem nałożonej już w marcu br. kary była grzywna w wysokości 500 mln USD. Microsoft już kilka miesięcy temu przekazał do depozytu środki w tej wysokości.

Microsoft od zakończenia procesu antymonopolowego w Unii Europejskiej informował, że złoży apelację, ale jednocześnie zastosuje się bezwarunkowo do nakazów KE. Firma już wcześniej przygotowała więc wersję Windows bez Media Player'a, czego od wielu miesięcy domagali się producenci konkurencyjnych aplikacji - zwłasza RealNetworks.

Według zapowiedzi przedstawicieli Microsoftu, okrojone Windows będą dostępne wraz z nowymi komputerami już od stycznia 2005 roku, natomiast w sprzedaży detalicznej znajdą się miesiąc później.

Aktualizacja: 23 grudnia 2004 10:33

Microsoft w chwili obecnej przygotowuje wersję testową nowego wydania systemu operacyjnego Windows XP bez odtwarzacza plików multimedialnych Media Player. Zostanie ona udostępniona w styczniu 2005 roku w wersji OEM. Pozostałe wersje produktu pojawią się na rynku w lutym 2005 roku. Polska premiera produktu jest przewidywana na początek lutego. Nowa wersja będzie sprzedawana w tej samej cenie, co poprzednie wersje systemu Windows XP - dowiedzieliśmy się w polskim oddziale firmy Microsoft.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200