Windows XP to nadal 66% systemów Microsoft na świecie

Najnowsze statystyki NetApplications pokazują, że Windows XP wciąż używany jest przez dwie trzecie użytkowników Microsoft i 60% wszystkich użytkowników komputera. Ponad rok po wprowadzeniu Windows 7, nowy system nadal nie może przyciągnąć do siebie miłośników XP-ka. W ostatnim miesiącu udział w światowym rynku Windows 7 wzrósł do 17% - w tym samym czasie traciła jednak głównie Vista.

Według badania NetApplications systemów Windows używało we wrześniu 2010 r. 91% wszystkich internautów. 5% korzystało z systemów Mac i tylko 0,85% z Linuksa. Z drugiej strony, od czerwca 2009 r. liczba użytkowników MS Windows regularnie, choć powoli, spada. Paradoksalnie, maleje też liczba użytkowników Linuksa, który jeszcze w maju 2010 r. gromadził wokół siebie 1,13% rynku.

Jeśli przyjrzymy się wynikom bliżej, okaże się, że najpopularniejsze 3 systemy operacyjne na świecie to odpowiednio Windows XP (60,03%), Windows 7 (17,10%) i Windows Vista (13,35%). Daleko w tyle, pierwszą piątkę zamykają dwie wersje Maka - Mac OS X 10.6 (2,72%) i Mac OS X 10.5 (1,67%).

Zobacz również:

  • Nowy OS zarządzający zaporami firmy Palo Alto wzmacnia bezpieczeństwo systemów IT
  • Styczeń 2023 roku był miesiącem ważnych aktualizacji

Interesująca jest stabilna pozycja Windows XP, który traci coraz mniej w porównaniu z pierwszymi miesiącami po ubiegłorocznej premierze Windows 7. Najwyraźniej użytkownicy tego systemu są z niego zadowoleni i nie interesuje ich przejście do nowszej wersji. Z drugiej strony, już 22 października kończy się sprzedaż systemów XP, a wsparcie dla nich dostępne będzie jedynie do kwietnia 2014 r.

To tylko część działań, które Microsoft podejmuje, by zwrócić uwagę użytkowników na Windows 7. Najnowsza przeglądarka firmy, Internet Explorer 9, dostępna jest tylko na najnowszym systemie. Podobnie z pakietem bezpłatnych aplikacji - Windows Live Essentials 2011.

Ranking.pl pokazuje, że w połowie września 2010 r. 98% polskich użytkowników korzystało z systemów operacyjnych Windows. 67,4% z nich wybierało Windows XP. Jedną z przyczyn powolnego wzrostu Windows 7 w Polsce są prawdopodobnie wymagania sprzętowe nowego systemu, który potrzebuje procesora o taktowaniu 1 Ghz, 2 GB pamięci operacyjnej i 16 GB wolnego miejsca na dysku.

Windows XP to nadal 66% systemów Microsoft na świecie

NetApplications: systemy operacyjne (wersje), wrzesień 2010 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200