Windows XP już na rynku

Zgodnie z zapowiedzią dzisiaj miała miejsce światowa premiera rynkowa systemu, na promocję którego Microsoft przeznaczył 250 mln USD. Windows XP jest pierwszym produktem giganta z Redmond, który w pełni łączy dotychczas niezależnie rozwijane linie systemów dla użytkowników indywidualnych i korporacyjnych.

Zgodnie z zapowiedzią Microsoft dokonał dzisiaj (25 października) oficjalnej premiery Windows XP. "To jeden z najważniejszych produktów w historii firmy" - twierdzi Bill Gates. Fakt, że nowy system wywodzi się z platformy NT ma być gwarancją jego niezawodności. Windows XP zawiera szereg aplikacji, które w poprzednich wersjach systemu trzeba było dodatkowo instalować (zaimplementowano m.in. narzędzia do komunikacji IM, edycji grafiki, nagrywania płyt CD i firewall). Na kampanię reklamową nowego produktu firma przeznaczyła ok. 250 mln USD. Polska wersja Windows XP ma trafić na rynek ok. 20. listopada. Microsoft nie podaje na razie cen zlokalizowanej wersji systemu.

<b>Kompatybilność</b>

Przedstawiciele giganta z Redmond zapewniają, że Windows XP bez problemu będzie współpracować z 90% aplikacji, które działały pod kontrolą systemu Windows 2000. Koncern przeznaczył również ponad 150 mln USD na sprawdzenie, czy nowy system będzie obsługiwał dostępne na rynku podzespoły komputerowe. Sprawdzono jego kompatybilność z ponad 12 tys. urządzeń. Należy się również spodziewać, że większość nowych urządzeń oraz aplikacji, które będą trafiać na rynek, również będą kompatybilne z nowym systemem.

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS
  • Przeglądarka Edge wspiera dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa

<b>Internet</b>

Analitycy spodziewają się, że nowy system będzie również swoistym papierkiem lakmusowym, za pośrednictwem którego koncern chce sprawdzić, na jakie zainteresowanie klientów może liczyć przygotowywana obecnie platforma .NET. "To, co obecnie obserwujemy, nazwać można ścisłym integrowaniem systemu operacyjnego z Internetem. Spodziewamy się, że Microsoft w miarę szybko wprowadzi na rynek nowe usługi internetowe, przeznaczone dla użytkowników Windows XP" - mówi Al Gillen, przedstawiciel IDC. Większość z nich będzie prawdopodobnie wykorzystywała opracowany przez Microsoft system potwierdzania tożsamości Passport. "Jeśli chcesz korzystać z komunikatora Windows Messenger, poczty Hotmail lub innych zaimplementowanych w Windows XP narzędzi komunikacyjnych, nie masz wyjścia, musisz korzystać również z usług Passport" - tłumaczy A. Gillen

<b>Przyszłość</b>

Niewiele wiadomo na razie o potencjalnych następcach Windows XP - systemach Blackcomb oraz Longhorn. Microsoft poinformował niedawno, że Blackcomb zostanie wprowadzony na rynek później niż zakładano (jego premiera początkowo była planowana na drugą połowę 2002 r.). Bezpośrednim następcą XP zostanie więc Longhorn. Koncern nie podał na razie żadnych szczegółów, dotyczących tego projektu. Ma to być pierwszy system Microsoftu, oparty całkowicie na platformie .NET.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200