Windows XP bez Smart Tags

Najnowszy system operacyjny Microsoft nie będzie zawierał tzw. inteligentnych znaczników. Decyzję o ich usunięciu z systemu podjęto w wyniku protestów konkurentów firmy, utrzymujących, że Smart Tags umożliwią dalszą monopolizację Internetu przez Microsoft.

Microsoft zdecydował się usunąć funkcję tzw. inteligentnych znaczników (Smart Tags) z systemu operacyjnego Windows XP, którego premiera jest zapowiedziana na 25 paździenika br. Zadaniem znaczników jest kierowanie użytkowników bezpośrednio do wybranych zasobów sieci. Dzięki ich zastosowaniu producent może uczynić aktywnymi dowolne treści i terminy występujące w dokumentach. Na przykład słowa "linie lotnicze" występujące w jakimś artykule w Internecie, mogłyby stanowić aktywny odnośnik do strony przewoźnika czy touroperatora wybranego uprzednio przez Microsoft.

Przeciwnicy i konkurenci giganta z Redmond twierdzą, że Smart Tags umożliwiłyby monopolizację Internetu, gdyż koncern mógłby wykorzystywać znaczniki przede wszystkim do promocji treści związanych z przedsięwzięciami, w których sam ma udziały. Obawy przeciwników giganta są uzasadnione, biorąc pod uwagę fakt, że Windows jest systemem operacyjnym, który wykorzystuje ok. 92% wszystkich użytkowników komputerów na świecie.

Zobacz również:

  • To nowe narzędzie usprawnia proces projektowania aplikacji
  • Windows vs macOS - jak są wspierane najpopularniejsze systemy

Microsoft początkowo włączył Smart Tags do wersji testowych Windows XP. Rzecznik koncernu oświadczył, że finalna wersja nowego systemu będzie pozbawiona znaczników. Nie będzie ich również w kolejnej wersji przeglądarki Internet Explorer 6. Smart Tags stanowią jednak integralną część pakietu biurowego Office XP, którego premiera odbyła się 31 maja br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200