Windows XP będzie można kupić jeszcze przez kilka lat

Za niecałe trzy miesiące upływa narzucony przez Microsoft termin zakończenia sprzedaży Windows XP w sklepach. Siedem miesięcy później prawo do preinstalowania tego systemu stracą dystrybutorzy komputerów. Jednak Microsoft ugiął się pod presją rynku i zdecydował się wprowadzić kilka wyjątków. W efekcie poprzednika Visty będzie można legalnie nabyć m.in. z komputerem klasy ULCPC jeszcze co najmniej przez dwa lata.

Do 30 czerwca 2010 roku Windows XP będą mogli instalować na swoich komputerach m.in. dostawcy rozwiązań Ultra-Low-Cost PC. Ostateczna data wycofania systemu ze sprzedaży może być dodatkowo wydłużona. Będzie ona uzależniona od terminu wprowadzenia na rynek następnej wersji systemu Microsoftu, znanej obecnie pod nazwą Windows 7. Według wstępnych szacunków kolejny system operacyjny z rodziny Windows trafi do sprzedaży na przełomie 2009 i 2010 roku. Oznacza to, że tanie komputery przenośne z Windows XP będzie można nabyć nawet do końca 2011 roku.

Możliwe również, że Microsoft będzie sprzedawał oryginalne nośniki Windows XP posiadaczom licencji na system Vista w wersjach Business i Ultimate. Zapisy licencyjne tych wersji pozwalają bowiem na użytkowanie (tzw. downgrade) Windows XP Pro, ale tylko w wypadku posiadania legalnej kopii systemu. Poza tym nieco okrojona wersja systemu - Windows XP Starter Edition będzie dostępna na niektórych rynkach (m.in. w Tajlandii, Turcji, Malezji i Meksyku) do 30 czerwca 2010 roku.

Takiej decyzji Microsoftu spodziewano się więc od kilku miesięcy. Zdaniem analityków, gdyby Microsoft zakazał sprzedaży tanich komputerów przenośnych z Windows XP straciłby szansę na zaistnienie na nowopowstającym rynku o dość dużych perspektywach rozwoju. Kevin Kutz, dyrektor działu Windows Client mówi, że "decyzja była podyktowana oczekiwaniami użytkowników zainteresowanych zakupem tanich komputerów". Wiadomo również, że Microsoft nie planuje podejmować żadnych działań zmierzających do zaoferowania systemu Windows Vista użytkownikom komputerów klasy ULCPC.


TOP 200