Windows Vista - tylko jedna reaktywacja

Nowy "ulepszony" mechanizm aktywacji nowego systemu operacyjnego Microsoftu ma umożliwić tylko jednokrotny, poważny upgrade komputera PC.

Nowy "ulepszony" mechanizm aktywacji nowego systemu operacyjnego Microsoftu ma umożliwić tylko jednokrotny, poważny upgrade komputera PC.

Microsoft podjął próbę ostatecznego wyjaśnienia niejasności dotyczących zasad licencjonowania systemu przez użytkowników, którzy regularnie aktualizują sprzętowe wyposażenie komputerów PC. Polityka koncernu w tym zakresie wywołuje ostrą krytykę użytkowników.

Windows Vista - tylko jedna reaktywacja

Windows Vista pozwoli tylko na jedną wymianę sprzętu, np. płyty głównej komputera

Mechanizm aktywacji Vista jest nowym elementem programu WGA (Windows Genuine Advantage) i porównuje dane dotyczące konfiguracji sprzętowej komputera z zapisanymi podczas pierwszej aktywacji systemu. Jeżeli porównanie to wykryje "zasadniczo inną konfigurację sprzętową", to ponowna aktywacja będzie możliwa tylko jednokrotnie, a przy kolejnej modyfikacji sprzętu nie zostanie zrealizowana. Użytkownik jest wówczas zmuszony do zakupu i instalacji nowej wersji Vista lub bezpośredniego kontaktu z pracownikami wsparcia technicznego Microsoftu, którzy mogą pozwolić na kolejne przeniesienie licencji.

Jak twierdzi rzecznik Microsoftu Mike Burk, jest to mechanizm podobny do stosowanego w Windows XP, ale wyposażony w inny, ulepszony algorytm określający, jakie zmiany sprzętowe są podstawą do zakwalifikowania komputera jako systemu "nowego". Jego zdaniem "aktywacja Vista jest bardziej elastyczna i lepiej dostosowana do potrzeb użytkowników w porównaniu z Windows XP".

Można mieć jednak poważne wątpliwości, czy w praktyce nowy "ulepszony" mechanizm rzeczywiście nie będzie sprawiał problemów legalnym użytkownikom. Antypirackie zabezpieczenia mogą okazać się poważną przeszkodą dla modyfikacji systemu, które przy szybkich zmianach technologii zdarzają się coraz częściej.


TOP 200