Windows Small Business Server 2011

Funkcje dostępne i niedostępne

Windows Small Business Server 2011
Jeśli wybierzemy SBS 2011 Standard, zarówno poczta elektroniczna, jak i praca grupowa będą zlokalizowane na serwerze firmy pod bezpośrednią kontrolą jej administratorów. Jak już wspomniano, na pakiet składają się: Windows Server 2008 R2, Exchange 2010, SharePoint Foundation 2010, SQL Server 2008 R2 Express. Jednym ze składników tej wersji jest również Windows Software Update Services (WSUS) 3.0. Ta użyteczna usługa umożliwia zarządzanie aktualizacjami oraz ich zatwierdzanie, a jednocześnie dostarcza informacji o ich stanie na poszczególnych stacjach roboczych i serwerach.

Jedną z funkcji niedostępnych w SBS Standard jest Hyper-V. Microsoft odradza uruchamianie środowiska wirtualizacyjnego zarówno na kontrolerze domeny, jak i na serwerze Exchange, ponieważ te dwie funkcje są istotnym składnikiem tego pakietu, ich obecność automatycznie wyklucza dostępność Hyper-V.

Polecamy: Pojedynek platform wirtualizacyjnych

Windows Small Business Server 2011

Kreator dodawania nowego użytkownika

Pozytywną zmianą w stosunku do poprzednich wersji jest to, że pakiet Premium Add-on pozwala przełamać ograniczenie do jednego serwera. Instaluje się go na oddzielnym sprzęcie w domenie kontrolowanej przez SBS. Warto zaznaczyć, że jest on rzeczywiście dodatkiem i nie może zostać zainstalowany na pierwszym serwerze w domenie. Oprócz serwera 2008 R2 i pełnej wersji SQL Server 2008 R2 wraz z dodatkiem otrzymujemy możliwość skorzystania z Hyper-V. Jak już wspomniano, nie jest ona dostępna ani w wersji Essentials, ani Standard, a ponieważ dodatek Premium jest uruchamiany na oddzielnym sprzęcie (bez funkcji kontrolera domeny ani usługi Exchange), możemy na nim rozszerzyć naszą sieć także o wirtualne serwery.

Windows Small Business Server 2011

Zmiana przynależności użytkowników do grup

Nie jest raczej zaskoczeniem, że wymagania sprzętowe dla najnowszego pakietu SBS są nieco wyższe niż dla poprzedniej wersji, choć biorąc pod uwagę konfiguracje współczesnych serwerów, mieszczą się one w granicach rozsądku. Do zainstalowania wersji Essentials potrzebujemy co najmniej 64-bitowego procesora dual-core, taktowanego częstotliwością 1,3 GHz, 2 GB pamięci RAM i 160 GB przestrzeni dyskowej. Instalacja Exchange tudzież SharePoint Foundation (komponenty wersji Standard) podnosi wymagania do czterech rdzeni o częstotliwości 2 GHz i 8 GB pamięci RAM oraz o dodatkowe 120 GB przestrzeni dyskowej. Maksimum obsługiwanej pamięci RAM dla obu wersji to 32 GB. Wymagania sprzętowe dla dodatku Premium są identyczne z wymaganiami dla wariantu Standard.


TOP 200