Windows Server 2016 Technical Preview 2: pierwsze wrażenia

Typowym przykładem użycia Nano Servera jest utworzenie z niego systemu operacyjnego podległego klastrowi Hyper-V. Na każdej z takich instancji możliwe jest uruchomienie dowolnych usług. W zależności od potrzeb liczba takich systemów może być znaczna (Microsoft, podczas konferencji Ignite 2016 w Chicago, zaprezentował działanie ponad 3 tysięcy odrębnych instancji działających na jednym serwerze).

Windows Server 2016 Technical Preview 2: pierwsze wrażenia

Nano Server nie tylko nie zawiera GUI (standardowo), ale musi być zarządzany zdalnie (przykład z dedykowanym narzędziem do zdalnego zarządzania serwerami)

W Nano Serverze można instalować wiele dodatków i opcji, rozszerzających jego funkcjonalność (przy użyciu PowerShell i DISM), choć o VDI (Virtual Desktop Infrastructure) czy graficznych narzędziach zarządzania należy zapomnieć.

Zobacz również:

  • Bezpieczeństwo Windows Hello - czy jest się czym martwić?
  • Asystent AI Copilot wkroczył do platformy Azure SQL Database

Siła PowerShell

Niezależnie od rewolucji, jaką wprowadził Nano Server, zmiany zaszły również w standardowym narzędziu Windows Server 2016, jakim jest PowerShell. W nowej wersji 5.0 dodano kilka funkcji ułatwiających pisanie złożonych skryptów. PowerShell 5.0 wspiera tworzenie klas obiektów i streamingu danych. Streaming pozwala na bieżąco śledzić działanie skryptów i funkcji wywołujących, co pozwala konstruować optymalne narzędzia zarządzania, przy użyciu PowerShell. W nowej edycji powłoki dodano również rozwiązania pozwalające pracować z zaszyfrowanymi danymi, co jest szczególnie istotne w przypadku korzystania z serwerów działających w publicznych chmurach obliczeniowych (lub tych zarządzających infrastrukturą dostępową do publicznego internetu).

Aktualizacji doczekało się narzędzie Desired State Configuration (DSC), bazujące na PowerShell. Pozwala ono na łatwiejsze niż dotychczas centralne zarządzanie serwerami oraz umożliwia ich konfigurowanie bez przerywania pracy. W połączeniu z Nano Serverem, DSC upraszcza procesy instalowania aplikacji i usług na nowo powstałych obrazach serwerów. Jeśli Nano Server używany jest do realizacji mikroserwisów, DSC zadba o to, by późniejsza instalacja w pełni funkcjonalnych usług przebiegała sprawnie i bezproblemowo.

Warto również dodać, że w Windows Server 2016 Technical Preview 2 wbudowano oprogramowanie chroniące serwery przed szkodliwymi aplikacjami (antimalware). Działa ono od pierwszego bootowania systemu, ważne jest by dbać o regularne aktualizowanie bibliotek z wykrywanymi przez producenta niebezpiecznymi kodami. Interfejs użytkownika nie jest domyślnie instalowany (można go doinstalować po uruchomieniu systemu).

Podążanie w stronę chmur

Skoncentrowanie się programistów Microsoftu na optymalizacji działania Windows Server 2016 w środowisku chmurowym (hybrydowym, publicznym, prywatnym) wyraźnie wskazuje na kierunek, w jakim będą szły kolejne edycje systemu serwerowego koncernu z Redmond.

Zainstalowane usprawnienie Hyper-V już teraz ułatwiają zarządzanie dużymi grupami maszyn wirtualnych, a ciągle rozbudowywana powłoka PowerShell staje się podstawowym narzędziem pozwalającym zarządzać Nano Serverem.

Inwestując w Windows Server 2016 administratorzy dostają pakiet funkcji i usług, które umożliwiają szybkie i bezpiecznie tworzenie infrastruktury cloud computing. Tak skonstruowane środowisko można połączyć z narzędziami Microsoft Azure lub wykorzystywać jako w pełni autonomiczne rozwiązanie dedykowane wysoce wydajnym centrom danych.

W Windows Server 2016 Technical Preview 2 dokonano wielu poprawek, wprowadzono nowe funkcje, ale nie oznacza to, że jest to już produkt w pełni kompletny. Wciąż brakuje profesjonalnego wsparcia dla technologii konteneryzacji aplikacji, bazującej na architekturze Docker.

Bez wątpienia Windows Server 2016 Technical Preview 2 nie jest jeszcze kodem produkcyjnym, gotowym do wdrażania w środowisku serwerowym. Eksperci oczekują jednak, że Microsoft przyspieszy proces powstawania finalnej wersji Windows Server 2016, uwzględniając większość zgłaszanych postulatów i uwag ze strony administratorów IT.


TOP 200