Windows Server 2012 - nowy serwerowy system Microsoftu

Kolejna serwerowa wersja systemu operacyjnego firmy Microsoft będzie się nazywała Windows Server 2012 i trafi ona na rynek jeszcze w tym roku. Przedstawiciele firmy poinformowali o tym oficjalnie podczas odbywającego się w tym tygodniu w Las Vegas spotkania Microsoft Management Summit (MMS) 2012.

Żadna z podanych właśnie informacji na temat nowego systemu nie jest tak naprawdę niespodzianką, bo choć jego testowe wersje były nieoficjalnie nazywane "Windows Server 8", to od dawna wiadomo, że koncern zwykł nazywać swoje serwerowe systemy według innego schematu niż wersje przeznaczone dla zwykłych stanowisk roboczych. Zaskoczeniem nie jest również data premiery - od dawna spodziewano się, że nowy Server będzie dostępny jeszcze w tym roku, prawdopodobnie w tym samym czasie co Windows 8 (tak samo było np. z Windows Server 2008 R2, który zadebiutował oficjalnie w tym samym czasie co Windows 7).

Obecnie Windows Server 2012 jest dostępny w wersji beta (udostępniono ją 1 marca, dzień po premierze Windows 8 Consumer Preview). Microsoft nie podał na razie dokładnego terminarza dalszych prac nad tym systemem - nie wiadomo więc kiedy (i czy) możemy spodziewać się kolejnych wersji beta, RC (release candidate) czy RTM (wersja gotowa do produkcji).

Koncern zaprezentował również podczas MMS 2012 rozwiązanie o nazwie System Center 2012 - czyli zestaw narzędzi do zarządzania serwerami i klientami, opisywany przez Microsoft jako idealne rozwiązanie dla firm zamierzających tworzyć prywatne systemy chmurowe, w skład których wchodzić będą zarówno fizyczne, jak i wirtualne serwery.

Przy okazji poinformowano oficjalnie, że "konsumencka" wersja następnego wydania Windows będzie funkcjonowała na rynku pod dwoma nazwami - wersja dla komputerów PC będzie się nazywała Windows 8, zaś dla urządzeń z procesorami ARM - Windows RT (wcześniej używano nazwy Windows on ARM - WOA).

Wiadomo też, że Windows 8 dostępny będzie tylko w trzech wersjach - do kupienia w sklepach i na nowych komputerach będzie tylko Windows 8 oraz Windows 8 Pro, zaś firmy będą mogły dodatkowo kupić (ale tylko w ramach hurtowych umów licencyjnych) wydanie Windows 8 Enterprise.


TOP 200