Windows Server 2012 - garść popremierowych porad

Windows Server 2012 przynosi sporo zmian - zdaniem cenionego eksperta Dona Jonesa, użytkownicy powinni skupić się na nowościach z zakresu zarządzania zasobami oraz nowej funkcji, która umożliwi maksymalne wykorzystanie zasobów wszystkich firmowych serwerów.

"W WS2012 pojawiła się możliwość automatyzowanie pewnych zadań serwera, co powinno pozwolić na zdecydowane skrócenie czasu niezbędnego do konfigurowania OS-u - a to z kolei przełoży się na odciążenie specjalistów IT. Skończą się sytuacje, w których ktoś musi logować się po kolei do 50 serwerów tylko po to, by kliknąć w jakiś przycisk" - tłumaczył podczas konferencji MS TechEd Jones, trener z firmy szkoleniowej CBT Nugget.

Wiele operacji będzie można zautomatyzować za pomocą Power Shella - zdaniem Jonesa, może to mieć niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania działów IT w firmach. Dzięki niej doświadczeni specjaliści będą mieli więcej czasu na inne zadania, bo zautomatyzowane operacje będą mogli nadzorować mniej doświadczeni pracownicy, mniejsze będzie też ryzyko pomyłek administratorów.

Nowością w Windows Server 2012 jest możliwość rezygnacji z graficznego interfejsu użytkownika. To dobra wiadomość, zważywszy na to, że interfejs ten spotkał się z ostrą krytyką wielu użytkowników. W odchudzonej wersji systemu, narzędzia do konfigurowania Active Directory czy serwerów DHCP uruchamiane są na komputerze administratora.

"Pozbycie się z serwera GUI zwiększy jego wydajność - w skrajnych przypadkach nawet o 40%, szczególnie w przypadku serwerów wirtualnych" - wyjaśniał Don Jones. Co ważne, usunięcie go ma być niezwykle proste - wystarczy jedna komenda i restart maszyny (aczkolwiek wcześniej warto sprawdzić w środowisku wirtualnym czy to rozwiązanie sprawdzi się w danym zastosowaniu). "W przypadku System Center czy SQL Server preferowaną platformą jest właśnie system bez GUI" - mówił Jones.

Zdaniem specjalisty, jedną z ważniejszych nowości w Windows Server 2012 jest możliwość integrowania zasobów z tradycyjnych centrów danych, a także prywatnych i publicznych chmur. "Z czasem takich rozwiązań używać będzie większość firm - ale jeśli ktoś jeszcze tego nie robi, to wystarczy, by po prostu nie korzystał z tej funkcji" - dodał przedstawiciel CBT Nugget.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200