Windows Server 2008 debiutuje na Microsoft.com

Około 2600 serwerów WWW na świecie zaczęło pracować pod kontrolą Windows Server 2008 zanim jeszcze nastąpiła jego oficjalna premiera, wynika ze statystyk opublikowanych przez Netcraft, brytyjską firmę specjalizującą się w analizach wykorzystania systemów operacyjnych przez serwery webowe.

Jednym z przykładów jest oczywiście główna strona firmy Microsoft, która korzysta z Windows Server 2008 i Internet Information Server 7.0, co - zdaniem Netcraft - oznacza, że oprogramowanie jest już gotowe do wprowadzenia na rynek. Z oficjalnych informacji wiadomo jedynie, ze premiera jest planowana przed końcem tego roku.

Większość z 2600 serwerów WS2008 nie należy jednak do Microsoftu i jest najprawdopodobniej stosowana do testowania nowych systemów tej firmy przez programistów. Według Netcraft wyraźnie widać rosnące zainteresowanie Windows Server 2008, choć w liczbach bezwzględnych liczba instalacji tego systemu jest wciąż znikomo mała, porównując ją do 122 mln stron WWW przeanalizowanych przez tę firmę.

Największą popularnością cieszy się Apache Web Server, który obsługuje 53,7% wszystkich stron WWW. Systemy Microsoft zajmują drugie miejsce mając 31,8% udziału. W raporcie Netcraft, na trzecim miejscu z 3,9 proc. udziałem znalazł się Google, choć firma ta nie jest producentem żadnego systemu operacyjnego. Jednak usługi Google stają się coraz popularniejszą alternatywą dla klasycznych platform WWW w wypadku prostych serwerów internetowych, które były dotąd najczęściej instalowane na zwykłych komputerach PC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200