Windows Server 2008: Core zamiast dodatków i PowerShell jako WinBash

SQL Server 2008

SQL Server 2008 to ostatni element korporacyjnej układanki. Skoro mamy już system operacyjny dla komputerów desktop, który zaprojektowano z myślą o wygodzie programistów i administratorów, skoro jest już drugi system w edycji korporacyjnej z wydajnym serwerem WWW, skoro powstał nowoczesny pakiet biurowy i IDE dla programistów, co zostało? Oczywiście: silnik baz danych.

Edycja 2005 serwera przynosiła duże zmiany w zarządzaniu i wydajności przetwarzania informacji; edycja 2008 przystosowuje produkt do wymagań rynku. Skoro internauci korzystają z łączy szerokopasmowych, a portale udostępniające multimedia cieszą się olbrzymim powodzeniem, SQL Server musi nie tylko pozwalać na składowanie filmów, muzyki czy plików tekstowych (HTML, XML) - silnik powinien je również odpowiednio rozpoznawać.

Microsoft przyjrzał się także wąskim gardłom współczesnych baz danych. Hasła reklamowe głoszą, że wbudowanemu mechanizmowi kompresji nawet wolne systemy składowania danych (dyski, macierze) mogą zostać przyspieszone przez wymianę CPU - dotychczas wymagana była inwestycja w kolejne macierze; Microsoft chwali się, że zoptymalizowano działanie SQL Servera 2008 w wypadku dużych tablic. Usługi SQL Analysis Services, podobnie jak w wersji 2005, pozwalają na monitorowanie przechowywanych informacji w kontekście aktualnych potrzeb biznesowych, a mechanizm szyfrowania w locie zabezpiecza dane przed kradzieżą.

Na rynku pojawi się przynajmniej kilka wersji silnika przeznaczonych do różnych zastosowań.

Podsumowanie

Wielu internautom nie przypadła do gustu złożoność Visty. Jednak to właśnie dzięki niej - przy jednoczesnym zachowaniu wstecznej kompatybilności - w najnowszych systemach Microsoftu pojawiły się takie usprawnienia, jak SMB 2.0, NAP, CCTP, indeksowanie zasobów sieci i ujednolicona obsługa IPv6.

Korporacyjni administratorzy muszą teraz wybrać, czy wolą zainwestować w nowszy sprzęt i zmigrować na Windows Server 2008, czy może preferują rozwiązania alternatywne - tańsze, ale w niektórych sytuacjach wolniejsze lub wymagające większego poświęcenia podczas konfiguracji (patrz też: "Windows 2008 - system, który nikogo nie obchodzi?")


TOP 200