Windows Server 2008: Core zamiast dodatków i PowerShell jako WinBash

Visual Studio 2008

Przedstawiciele Microsoftu raz za razem podkreślają, że im więcej w firmie nowocześniejszego oprogramowania, tym lepsza wydajność pracy i większe efekty z inwestycji. Nie inaczej jest z Visual Studio 2008. Aplikacja to zaawansowany zbiór narzędzi pozwalających na tworzenie programów w- i dla środowiska Windows - w edycji 2008 skupiono się na nowinkach, które przyniosły ostatnie lata.

Najważniejsze zmiany dotyczą obsługi wielowątkowych aplikacji oraz kompatybilności z funkcjami wprowadzonymi przez Vistę oraz Office 2007.

W pakiecie zaimplementowano współpracę z najnowszymi odmianami C#, Visual Basic i LINQ. Ciekawym elementem jest moduł noszący roboczą nazwę Cider, który ma pozwalać na graficzne projektowanie aplikacji wykorzystujących Windows Presentation Foundation, w tym np. robiący ostatnio furorę Silverlight.

Miłośników licencji open source z pewnością zainteresuje fakt, że VS2008 udostępniony zostanie na licencji shared source - ale wyłącznie wśród niektórych partnerów korporacji. A co z deweloperami utrzymującymi się z pisania aplikacji na platformę Windows? Ci mają do wyboru:

- Visual Studio 2008 Standard - przeznaczoną dla programistów zajmujących się przede wszystkim aplikacjami do systemu Windows.

- Visual Studio 2008 Professional - która wersję Standard rozszerza o możliwości tworzenia oprogramowania wykorzystującego możliwości Office System lub kompatybilnego z Windows Mobile. W wydaniu Professional umieszczono także m.in. moduły Crystal Reports, Server Explorer i Unit Testing.

- Visual Studio 2008 Tools for Office - pakiet obsługujący Visual Basic oraz Visual C#, w którym skoncentrowano się na uproszczeniu tworzenia aplikacji dla Microsoft Office System.

- Visual Studio 2008 Express - to raczej rodzina produktów niż pojedynczy pakiet. W jej skład wchodzi Visual Basic 2008, C#, C++, Web Developer (oczywiście w edycjach 2008 Express), a także Popfly. Nie pozwala na kompilację dla procesorów x64 ani obsługę urządzeń mobilnych.

Windows Server 2008: Core zamiast dodatków i PowerShell jako WinBash

Visual Studio 2008 w całej okazałości. Na pierwszy rzut oka trudno zauważyć poważniejsze zmiany w porównaniu do wersji 2005.

- Visual Studio 2008 Team System - to również rodzina produktów, tym razem jednak przeznaczona nie dla pojedynczych, dopiero rozpoczynających naukę programowania użytkowników, ale dla profesjonalistów pracujących w dużych zespołach nad projektami, w których konieczne jest dokładne rozpisanie zarówno fazy projektowania, jak i realizacji oraz wdrożeń. Elementami Team System są "mniejsze" produkty pokroju Team Servera, Architecture Edition, Database Edition, Development Edition itp.


TOP 200