Windows Server 2003

Nowy system operacyjny Microsoftu ma lepsze osiągi, szczelniejszą ochronę i jest łatwiejszy w zarządzaniu niż jego poprzednik. Windows 2003 zapewnia także bardziej zaawansowane zarządzanie sieciami pamięci masowych (SAN) i ułatwia użytkownikom tworzenie web services.

Nowy system operacyjny Microsoftu ma lepsze osiągi, szczelniejszą ochronę i jest łatwiejszy w zarządzaniu niż jego poprzednik. Windows 2003 zapewnia także bardziej zaawansowane zarządzanie sieciami pamięci masowych (SAN) i ułatwia użytkownikom tworzenie web services.

Początkowo system ten otrzymał nazwę .Net Server - w ramach strategii Microsoftu wprowadzania wszystkich serwerowych produktów pod marką .Net web services.

Nazwa się zmieniła, ale Windows 2003 nadal mocno jest powiązany z web services. Usługi tworzone w ramach struktury .Net mogą wykorzystywać zalety mechanizmów sieciowych, administracyjnych i zarządzania wbudowanych w Windows 2003.

W Windows Server 2003 Microsoft skupił się na konsolidacji, bezpieczeństwie, wydajności i łatwości użytkowania. Mechanizmy tego systemu obejmują wbudowaną obsługę .Net, procesorów 64-bitowych i wzbogacone usługi katalogowe Active Directory m.in. w obsługę UDDI (User Description Discovery and Integration).

System ten był projektowany (jako pierwszy) w ramach inicjatywy Trustworthy Computing, zainicjowanej przez Microsoft w styczniu 2002 r., co m.in. miało wpływ na jego opóźnienie.

Jedną z zalet tego serwera, na którą Microsoft zwraca uwagę użytkownikom eksploatującym starsze wersje Windows, są koszty utrzymania. Według zapewnień firmy będą one o połowę niższe niż w Windows NT 4.0. O około 40% powinna natomiast zwiększyć się stabilność systemu, głównie dzięki ulepszonemu modelowi sterowników i mechanizmom odtwarzania systemu.

Windows Server 2003 ma siedem edycji: Datacenter Edition, Datacenter Edition for 64-bit Itanium 2, Enterprise Edition, Enterprise Edition for 64-bit Itanium 2, Standard Edition, Web Edition i Small Business Server 2003, która ma się pojawić jesienią.

Wraz z nowym systemem udostępniono 64-bitową wersję SQL Server 2000 Enterprise Edition, która została zaprojektowana do obsługi wysoko wydajnych aplikacji pracujących na 64-bitowych wersjach Windows Server 2003, a także Visual Studio .Net 2003.

W Windows Server 2003 Microsoft zmniejszył niektóre niedostatki wbudowanej technologii VPN. Rozszerzenia wprowadzone w Windows Server 2003 dotyczą zarówno strony klienckiej, jak i serwerowej. Nowe oprogramowanie zapewnia m.in. mechanizmy pozwalające na blokowanie dostępu do VPN w pecetach, które nie są wyposażone w odpowiednio skonfigurowany zestaw aplikacji ochronnych, takich jak zapory ogniowe i . Pakiet zawiera także poszerzoną zdolność przenoszenia ruchu VPN przez zapory ogniowe i lepsze metody uwierzytelniania.

Wydajność webowa

Windows Server 2003

Microsoft zmodyfikował znaczną część kodu Internet Information Server, dołączanego do Windows 2003.Testy wykazały spory wzrost wydajności operacji webowych. Do porównania Windows Advanced Server 2000 i Windows 2003 w zakresie całkowitej liczby połączeń na sekundę, maksymalnej liczby transakcji na sekundę oraz maksymalnej liczby otwartych połączeń zespół testujący użył programu WebAvalanche firmy Spirent Communications. Test uruchamiano na różnych serwerach - skonfigurowanych domyślnie bez optymalizacji.

Najlepszą wydajność uzyskano w połączeniach TCP. Maksymalna liczba połączeń TCP, która jest miarą zdolności serwera do odpowiadania na zlecenia sesji TCP, była w przypadku Windows 2003 aż o 900% wyższa niż w Windows 2000. W bardziej wymagającym teście transakcyjnym, w którym testowano cykle transakcji statycznych stron webowych, sprowadzając 40 stron tekstowych w transakcji z przerwami, Windows 2003 wykazał się wydajnością lepszą od161 do 287% - w zależności od tego, jakiego sprzętu użyto do przeprowadzenia testu.

W przypadku testu Intela IOMeter różnica pomiędzy Windows 2000 i 2003, pracującymi na tym samym sprzęcie, wyniosła 31%. O tyle była większa liczba operacji we/wy na sekundę w Windows 2003 - bez optymalizacji platform.

Ocena Windows Server 2003 Enterprise Edition

Instalacja/integracja (25%) 4

Wydajność (25%) 4

Zarządzanie/administrowanie(25%) 5

Bezpieczeństwo (25%) 4

Ocena ogólna 4,25

Skala ocen od 1 do 5. Kategorie ważone procentowo.


TOP 200