Windows SBS 2003 odsłona druga

Testy wykazują, że ten przeznaczony dla małego biznesu produkt jest jako Release 2 wciąż tak samo solidnym pakietem jak wydana trzy lata temu pierwsza wersja. Kilka dodatkowych funkcji nie wnosi jednak wiele nowego.

Testy wykazują, że ten przeznaczony dla małego biznesu produkt jest jako Release 2 wciąż tak samo solidnym pakietem jak wydana trzy lata temu pierwsza wersja. Kilka dodatkowych funkcji nie wnosi jednak wiele nowego.

Być może Microsoft ma wielką ochotę pozyskać przez wydanie R2 Small Business Server 2003 rzeszę firm małego biznesu, które nadal obywają się bez serwera sieciowego. Jednak dodanie kilku nowych funkcji w tym wydaniu raczej nie zdecyduje o przyciągnięciu wielu nowych użytkowników, czy też nie zachęci dotychczasowych do uaktualnienia. Tak czy owak testy wykazują, że produkt bazowy jest wciąż tak solidny, jak w momencie jego wydania trzy lata temu.

Podczas testów dla celów porównawczych zainstalowano na dwóch różnych systemach w pełni funkcjonalną, przedfinalną kopię SBS 2003 R2 (planowaną do wydania w sierpniu br.) oraz komercyjną kopię SBS 2003. Microsoft prowadzi nowych użytkowników przez ciąg kreatorów instalacyjnych, zachowując stronę konfiguracyjną To Do List, która pojawia się jako pierwsza pozycja do wyboru w standardowym menu zarządzania. Zestaw pozycji zadań zarządzania serwerem na stronie głównej administratora serwera zapewnia możliwość pełnego skonfigurowania serwera.

Listę nowych mechanizmów w SBS 2003 R2 Standard Edition otwierają: Windows Server Update Service (WSUS), SQL 2005 Workgroup oraz Internet Security and Acceleration Server 2004. Mocne powiązanie narzędzia współpracy SharePoint z serwerem webowym ISS może nie oferuje zbyt dużo, ale zapewnia użytkownikom nową ścieżkę pracy grupowej.

<hr size="1" noshade>Small Business Server 2003 R2

Windows SBS 2003 odsłona druga
Producent: Microsoft

Zalety: Strona To Do List użyteczna dla mniej zaawansowanych administratorów; dodanie Windows Server Update Service podnosi bezpieczeństwo; więcej ekranów raportujących wyniki monitorowania.

Wady: Niewielkie zaawansowanie techniczne w porównaniu z SBS 2003; oferuje jedynie pięć licencji dostępu klienckiego z systemem - dodanie kolejnego użytkownika wymaga dokupienia licencji CAL.

Ceny: Standard Edition - 599 USD; Premium Edition - 1300 USD; Upgrade - odpowiednio 299 i 699 USD.<hr size="1" noshade>

Microsoft zapewnia o dużym zaawansowaniu mechanizmów ochronnych, ale dotyczy to głównie lepszego zarządzania łatkami dla stacji roboczych. SBS 2003 R2 ułatwia stosowanie stałych łatek bezpieczeństwa wymuszanych na użytkownikach Microsoft Windows. Zawarty teraz w SBS 2003 R2 mechanizm WSUS ma zapewniać firmom - z liczbą stacji klienckich obsługiwanych przez SBS nieprzekraczającą 75 - łatwy sposób uaktualniania poszczególnych PC. WSUS przeprowadza inwentaryzację serwera i klientów pod kątem aplikacji Microsoftu i sprowadza odpowiednie łatki. Klienty są uaktualniane następnie poprzez sieć lokalną, a nie przez bardziej ryzykowne połączenia internetowe.

Windows SBS 2003 odsłona druga

To Do List zawiera wszystkie kroki procesu konfigurowania SBS

SBS 2003 R2 oferuje m.in. rozbudowane portale intrasieciowe dla małych firm. Dostępne są szablony do współpracy zespołowej, grup dyskusyjnych, repozytorium dokumentów i inne. Narzędzia te uzupełniają współdzielony kalendarz, magazyn dokumentów i kontakty dostępne za pośrednictwem serwera Exchange.

Jednym z użytecznych mechanizmów SBS 2003 R2 jest możliwość skierowania jednym klinięciem folderu Moje dokumenty każdego użytkownika na serwer. Z chwilą, gdy pliki użytkownika są przechowywane na serwerze, dowolna z opcji składowania dla serwera będzie także składować te pliki.

Aby w pełni skorzystać z SBS w dowolnej postaci, użytkownik musi zmienić swoje klienty pocztowe na Outlook Express czy Office Outlook 2003. Użytkownicy bez Microsoft Office mogą ustawić dołączone oprogramowanie klienta Outlook 2003 do współdzielenia kalendarzy, kontaktów i listy zadań, co jest poza możliwościami Outlook Express. Użytkownicy z wersją Windows wcześniejszą niż 2000 muszą ją uaktualnić, aby można było wykorzystać wszystkie mechanizmy SBS 2003 R2.

Windows SBS 2003 odsłona druga

Konsola monitorowania i raportów

Użytkownicy zdalni mogą współpracować z SBS 2003 R2, wykorzystując Remote Web Workplace (wersja GoToMyPC Microsoftu) i obsługę VPN.

Mechanizmy stosowane przez Microsoft są łatwe w użyciu, jednak przyjazne dla użytkownika ekrany nie objaśniają w pełni mechanizmów SBS 2003 R2. Użytkownik ustanawiający swój pierwszy serwer plików często nie ma dostatecznej wiedzy o Active Directory, drzewostanach katalogowych, politykach grupowych i domenach. Jeżeli planuje się wykorzystanie pełnych możliwości serwera SBS 2003 R2, konieczne jest uzyskanie pomocy w bezpiecznym skonfigurowaniu serwera i szybkiego nabycia umiejętności administratora, zwłaszcza jeżeli firma ma więcej niż kilku użytkowników. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla bardzo małych firm, jest zapewnienie dostępu zewnętrznym ekspertom, którzy będą zdalnie zarządzać SMS 2003 R2.

Korzyści z wyboru SBS

Windows SBS 2003 odsłona druga

Zestaw zadań konsoli zarządzania

Jako wiodący producent oprogramowania, współpracujący z przodującymi dostawcami sprzętu (Dell i HP oferują serwery prekonfigurowane z SBS 2003), Microsoft chciałby mieć rynek małych serwerów plików tylko dla siebie. Trzeba jednak pamiętać, że dostępne na rynku jednostki NAS (Network-Attached Storage) oferują bardzo dobrze wyposażoną pamięć masową, a wielu dostawców sprzedaje pamięć dyskową w cenie poniżej 1 tys. USD za 1 TB.

Niektóre jednostki NAS wyposażone są w system operacyjny, który zawiera sterowanie dostępem użytkownika do plików na tyle bezpieczne, że może konkurować z SBS 2003 R2. Ponadto klienckie oprogramowanie składowania i poziom serwerów druku dają takim rozwiązaniom dodatkowe punkty. Niektórzy dostawcy urządzeń programowalnych NAS oferowali niegdyś serwery pocztowe i webowe wraz z portalami intrasieciowymi, ale tradycji tej niestety nie podtrzymuje się w dzisiejszych produktach.

Ekrany sprzężenia zwrotnego administratora SBS 2003 R2 na pierwszy rzut oka oferują więcej informacji systemowych niż jednostki NAS, obejmujących m.in. szczegóły o pięciu głównych użytkownikach cyklów CPU.

Windows SBS 2003 odsłona druga

Ocena SBS 2003 R2

Można się spodziewać, że większość właścicieli małego biznesu cierpi na brak personelu z dostatecznym poziomem umiejętności w sprawach bezpieczeństwa, niezbędnych do utrzymania Windows Server w odpowiednim stanie, zwłaszcza gdy pracują na nim własne serwery Exchange i webowe połączone z Internetem. Duża armia resellerów Microsoftu ma tutaj możliwość zapewnienia wsparcia i bieżącego zarządzania dla użytkowników kupujących takie skomplikowane systemy jako swój pierwszy serwer.

Mały biznes, który zaczyna od Microsoft SBS 2003, jest zazwyczaj zainteresowany nie tylko usługami plików i drukowania, ale także wszystkimi klientami i aplikacjami Windows.

Wielu kupujących nie zechce wychodzić poza oprogramowanie Microsoftu i będzie kupować SBS 2003 R2 niezależnie od kosztów i problemów zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa. Ten nowy system operacyjny może być bezpiecznym wyborem, ale ten krok może być okupiony rezygnacją z innych bardziej elastycznych opcji, możliwości obniżenia kosztów i na dłuższą metę większego uniezależnienia się od klienckich systemów operacyjnych i aplikacji Microsoftu.

Jak testowano

Microsoft dostarcza przedsprzedażny zestaw dysków SBS 2003 R2 z włączonymi wszystkimi mechanizmami. SBS 2003 R2 zainstalowano na starszym serwerze Compaq ML330 z procesorem Pentium III, 512 MB RAM i dyskach SCSI 9GB.

Dla porównania, zainstalowano także handlową kopię oprogramowania SBS 2003 na Pentium III z RAM 384 i 20 GB dyskiem twardym.

Skonfigurowano i testowano serwer tak, jakby był to pierwszy serwer w małej firmie, skupiając się na szybkiej i bezpiecznej konfiguracji użytkowników z prywatnymi obszarami pamięci, dostępem do aplikacji serwera i uwzględniając zakres wiedzy nowego administratora.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200