Windows Phone 7 odniesie sukces?

Żaden z mobilnych systemów Microsoftu (Windows Mobile, Windows Phone) nie zawojował specjalnie rynku. Czy mariaż z Nokią i duża aktualizacja Windows Phone odwrócą karty?

Historia mobilnych systemów operacyjnych w wydaniu Microsoftu sięga połowy lat 90. Windows CE, opracowany pierwotnie dla "systemów wbudowanych", szybko znalazł swoje miejsce w PDA i ostatecznie w smartfonach.

Według szacowań IDC, do końca roku mobilny Windows zdoła objąć ok. 4% rynku, analitycy przewidują jednak, że z chwilą pojawienia się urządzeń z Windows Phone 7 Mango, Microsoft stanie mocniej na nogach, zaś na 2015 r. wróżą mu ponad 20% rynku, plasując go za Androidem i przed iOS.

Zobacz również:

  • Usługa WhatsApp uruchamiana na urządzeniach iOS będzie bardziej bezpieczna
  • Nearby Sharing od Google - wygodny sposób na przesyłanie plików

Polecamy: Historia urządzeń mobilnych

Oto cztery argumenty za tym, że Microsoft będzie głównym graczem na rynku smartfonów w ciągu kilku lat, a także trzy dlaczego nie.

Windows Phone 7 odniesie sukces?

Silni partnerzy i głębokie kieszenie

Odkąd Microsoft ogłosił partnerstwo z Nokią w lutym br., wśród ekspertów nie ustają rozważania na temat ewentualnego jej przejęcia przez giganta z Redmond. Prognoza zysków Nokii za II kwartał tylko dolała oliwy do ognia. Jak dotąd, żadna z pogłosek nie wyszła poza poziom spekulacji, jednak już samo partnerstwo to bardzo dużo.

Zdaniem Birana Reeda, wiceprezesa BoxTone Nokia walczy o przeżycie, zaś Microsoft potrzebuje dostawcy dobrego sprzętu pod swoją platformę. Warto zaznaczyć, że Nokia nadal ma największą bazę używanych telefonów i wciąż jest to bardzo silna marka.

W porównaniu z Google, Microsoft ma dużo większe doświadczenie w sprzedaży zarówno dla konsumentów jak i dla korporacji. Ma silniejsze powiązania biznesowe i kanały sprzedaży. Pod względem aplikacji pozostaje w tyle nie tylko za Apple, Androidem czy nawet za BlackBerry, ale platformie tej nie brakuje deweloperów, więc dystans ten ma szanse się zmniejszyć.

Windows Phone 7 odniesie sukces?

Cloud computing i korzyści z otwartości platformy

Usługa iCloud (Apple) jest zamknięta, podobnie jak większość innych produktów tej firmy, natomiast Google Apps jest platformą otwartą. Jeśli Microsoft zaproponuje jakąś trzecią drogę, wabiąc użytkowników swoimi dodatkami, i na tyle otwartą platformą, by umożliwić budowanie ciekawych aplikacji także przez zewnętrzne podmioty - będzie to niewątpliwie atutem.

Ponieważ rynek desktopów należy de facto do Microsoftu, chmura oferowana przez tą firmę mogłaby okazać się o wiele atrakcyjniejsza niż oferta Apple czy Google, jako centrum do przechowywania zdjęć, kontaktów, muzyki, kalendarza itp.

Aplikacje pracy grupowej i komunikacja oparte na chmurze i dostępne z różnych platform mogłyby dać mocną pozycję Windows Phone na rynku smartfonów.

Windows Phone 7 odniesie sukces?

Telefon jako bardziej "produktywne" narzędzie

Chociaż Windows Phone 7 jest adresowany do konsumentów, to bogate doświadczenia Microsoftu w zakresie aplikacji biurowych i biznesowych mogą dać mu znaczącą przewagę.

Naturalnie platforma ta zapewnia dostęp do Exchange (poczty, kalendarza, kontaktów), dokumentów SharePointa, czy edycji dokumentów w urządzeniach mobilnych, zaś w aktualizacji Mango pojawi się między innymi możliwość przeszukiwania serwera Exchange czy alfanumeryczny pin.

Polecamy: Jaki smartfon jest bezpieczniejszy dla firm?

Nawet dla funkcji typowo konsumenckich (np. portale społecznościowe) dostawca stara się, skupić raczej na realizacji zadań niż na konkretnych aplikacjach. Przykładem realizacji zadaniowego podejścia jest funkcja "People Hub". Umożliwia nie tylko dostęp do kontaktów, ale również śledzenie profili tych osób w portalach społecznościowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200