Windows NT po polsku

Microsoft wprowadził na rynek polską wersję Windows NT Workstation 4.0.

Microsoft wprowadził na rynek polską wersję Windows NT Workstation 4.0.

Światowa premiera Windows NT 4.0 miała miejsce na przełomie lipca i sierpnia ub.r. Pół roku później, na tegorocznej edycji targów KomputerExpo, Microsoft zaprezentował polską wersję systemu dla stacji roboczych - "Windows NT Workstation 4.0 po polsku". W odróżnieniu od wersji amerykańskiej jest ona dostarczana jednocześnie z zestawem poprawek systemowych Service Pack 1, czyli pozbawiona błędów wykrytych po wprowadzeniu na rynek wersji amerykańskiej, a także wyposażona w nowszą wersję przeglądarki internetowej Internet Explorer. Użytkownicy wersji amerykańskiej otrzymują IE w wersji 2.0, polskiej - IE 3.0 PL.

Podobieństwa i różnice

Przy tworzeniu Windows NT 4.0 położono nacisk na to, by nowy system był równie prosty w obsłudze, jak Windows 95. Efekty tych wysiłków widoczne są natychmiast po uruchomieniu systemu - interfejs użytkownika jest taki sam, jak w Windows 95. Ponadto w systemie znalazło się wiele usprawnień dostępnych dla Windows 95 jako niezależne programy, np. pakiet Microsoft Plus. W porównaniu z Windows 95, Windows NT Workstation 4.0 ma także znacznie rozbudowane biblioteki sterowników urządzeń peryferyjnych. Pakiet zawiera wiele nowych sterowników drukarek, modemów, kart grafiki itd.

Różnice między systemami wynikają przede wszystkim z ich konstrukcji. Windows 95 to system nastawiony na multimedialność i użytkownika domowego. Natomiast Windows NT to silny system korporacyjnego klienta sieciowego. Choć interfejsy użytkownika są te same, to systemy znacznie różnią się zaimplementowanymi w nich mechanizmami zabezpieczania przechowywanych danych.

NT Workstation obok popularnego systemu plików FAT obsługuje też NTFS (specyficzny, bezpieczny system plików Windows NT). Dzięki temu możliwe jest założenie na jednej stacji roboczej kilku kont użytkowników i nadanie im praw dostępu do prywatnych folderów na lokalnym dysku twardym. Żadna z tych osób nie ma wówczas dostępu do plików i folderów innych użytkowników. Ponadto Windows NT w prosty sposób pozwala na zrealizowanie mechanizmów monitorowania wszystkich operacji dokonywanych na określonych plikach lub folderach, dzięki czemu zawsze można sprawdzić kto kopiował dany plik, modyfikował go czy też skasował.

Funkcje ochrony danych obejmują także systemowy Kosz, do którego trafiają usuwane pliki. Jest on w pełni zabezpieczony przed ingerencją nie upoważnionych osób, dzięki czemu znajdujące się w nim dokumenty mogą być odczytane i odtworzone tylko przez osobę, która je usunęła.

Internet na biurku

Windows NT Workstation 4.0 jest wyposażony w przeglądarkę Internet Explorer 3.0 w wersji polskiej. Lecz użytkownik ma także do dyspozycji inne narzędzia internetowe, niedostępne w Windows 95.

Jednym z nich jest Peer Web Services (PWS) - ograniczona wersja Internet Information Server 2.0 (IIS), dostępnego w pakiecie Windows NT Server 4.0. Ograniczenie nie sprowadza się jednak do zmniejszenia liczby funkcji dostępnych w programie, ale do mniejszej wydajności. PWS może efektywnie obsługiwać do 10 jednocześnie otwartych sesji internetowych, podczas gdy IIS praktycznie nie ma takiego ograniczenia. Za pośrednictwem PWS użytkownik może oferować użytkownikom Internetu i intranetów własne strony WWW, pliki w ramach FTP, a także realizować usługę Gopher.

Istotną cechą Workstation jest wsparcie protokołu Point-to-Point Tunelling Protocol (PPTP), umożliwiającego budowanie bezpiecznych sieci korporacyjnych na bazie sieci publicznych, np. Internetu. Dotychczas komputer łączący się za pomocą modemu z dostarczycielem usług internetowych musiał z nim inicjować bezpośrednie połączenie. Dzięki protokołowi PPTP dostarczyciel usług jest w pełni "przezroczysty". Komputer traktuje go tylko jako pośrednika i od razu nawiązuje bezpośrednie połączenie z siecią korporacyjną. Opis zasady działania PPTP można uzyskać, łącząc się z serwerem Microsoft o adresieftp://ftp.microsoft.com/developr/drg/pptp.

Windows NT Workstation 4.0 zawiera także wbudowanego klienta sieci NetWare, potrafiącego korzystać z możliwości oferowanych przez usługi katalogowe NDS. Pozwala on także na korzystanie nie tylko z serwerów NetWare 3.x, ale także 4.x oraz dopuszcza przeglądanie współdzielonych obiektów w drzewie NDS. Poprzednia wersja Windows NT - choć zawierała klienta sieci NetWare - nie potrafiła wykorzystać NDS.

Po polsku

Zlokalizowane zostały wszystkie elementy, wchodzące w skład Windows NT Workstation 4.0. Użytkownik może korzystać z wyczerpujących polskich plików pomocy i kreatorów, ułatwiających realizację podstawowych, rutynowych czynności konfiguracyjnych.

Podobnie jak Windows 95, system Windows NT Workstation 4.0 wyposażany jest jednak po polsku w ubogą dokumentację drukowaną.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200