Windows NT kontra 95

Dylemat użytkowników - czy system operacyjny NT Workstation zastąpi Windows 95?

Dylemat użytkowników - czy system operacyjny NT Workstation zastąpi Windows 95?

Windows NT może już wkrótce stać się poważnym konkurentem dla systemu Windows 95. Zarówno analitycy rynku, jak i wielu użytkowników przewiduje, że popularność wersji NT 4.0 Workstation, która ma się pojawić na rynku we wrześniu br., może prześcignąć Windows 95.

Już obecnie wielu liczących się producentów, nie tylko komputerów PC, ale także notebooków, zaczyna oferować Windows NT jako opcjonalny system operacyjny. Sprzyja temu szybszy od przewidywanego spadek cen procesorów oraz układów pamięci, który zaciera różnicę ceny między standardowymi konfiguracjami komputerów PC a sprzętem o parametrach niezbędnych do pracy z systemem NT.

Również Intel wyraźnie promuje nową generację procesorów Pentium Pro wraz z zestawem układów wspomagających 440FX (Natoma), które są przystosowane i zoptymalizowane do pracy pod Windows NT. Przy utrzymaniu się obecnych tendencji rynkowych można sądzić, że wydajne komputery PC wyposażone w Pentium Pro i Windows NT Workstation będą kosztować pod koniec br. ok. 2500 USD.

Jak wynika ze statystyk Dataquest, w ub.r. sprzedano ok. 18 mln kopii Windows 95, co oznacza, że zdecydowana większość z 200 mln użytkowników Windows 3.x nie spieszy się z upgradem systemu i już wkrótce Windows NT może stanowić dla nich interesującą alternatywę. Do takiej sytuacji przyczynia się również Microsoft, który określa Windows 95 jako system przejściowy i przeznaczony przede wszystkim dla indywidualnych użytkowników, a Windows NT, jako strategiczny i przyszłościowy system operacyjny. Wzrasta także popularność sieci komputerowych. Dla ich użytkowników NT Workstation jest platformą naturalnie dopasowaną do współpracy z sieciowym oprogramowaniem NT Server, a także zapewniającą większą stabilność i bezpieczeństwo pracy, co ma duże znaczenie w systemach o znaczeniu krytycznym dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Windows NT Workstation 4.0 to wydajny, 32-bitowy system operacyjny oferujący wielozadaniowość, obsługę systemów wieloprocesorowych oraz odporność na awarię systemu komputerowego. Wśród najczęściej wymienianych jego wad można wymienić brak wstecznej zgodności z niektórymi aplikacjami 16-bitowymi, większe wymagania sprzętowe oraz krótszy czas pracy notebooków bez zewnętrznego zasilania. Z kolei Windows 95 ma bardziej przyjazny interfejs użytkownika i mimo wszystko mniejsze wymagania sprzętowe.

Czy więc NT Workstation naprawdę zagrozi tak reklamowanemu systemowi Windows 95? Ponieważ oba produkty rozwija Microsoft, firma, która umie kreować rynek, wiele zależy od jej polityki marketingowej i cenowej. Jednak Microsoft musi się liczyć z użytkownikami i ich wymaganiami, nawet jeśli sprzedaż Windows 95 nie osiągnie planowanego poziomu i nie zapewni spodziewanych zysków.

Windows NT Workstation coraz częściej zaczyna się pojawiać jako standardowy system operacyjny, oferowany wraz z notebookami lub stacjonarnymi komputerami PC. Obecnie prawie wszystkie modele komputerów z procesorem Pentium Pro są wyposażone w ten właśnie system.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200