Windows NT i 64 bity

Dopiero za dwa lata dostępna będzie nowa wersja Windows NT. Już dzisiaj jednakże przedstawiciele Microsoft Corp. zapowiedzieli, że kolejna wersja, po tej za dwa lata, będzie 64-bitowa.

Dopiero za dwa lata dostępna będzie nowa wersja Windows NT. Już dzisiaj jednakże przedstawiciele Microsoft Corp. zapowiedzieli, że kolejna wersja, po tej za dwa lata, będzie 64-bitowa.

Przedstawiciel firmy Microsoft Corp. potwierdził, podczas spotkania na targach Comdex, że 64-bitowa wersja Windows NT będzie wprowadzona na rynek pod koniec tego wieku (przed rokiem 2000). Odmówił jednak podania jakichkolwiek szczegółów.

Analitycy twierdzą, że 64-bitowe "sieciowe okienka" staną się popularne tylko wtedy, jeśli będą w stanie konkurować z 64-bitowym Unixem, który niedawno pojawił się na rynku. "Zapotrzebowanie na tego typu systemy operacyjne bardzo wzrośnie, gdy Intel i HP dostarczą nowe procesory P7, być może już na początku 1997 r." - twierdzi Andrew Allison, konsultant ds. przemysłu komputerowego i redaktor gazety "Inside the New Computer Industry" z Carmel, w Kalifornii.

Zjednoczony Unix?

"Ostatni zakup dokonany przez SCO kupno Unixa od Novella i kooperacja SCO i HP oznacza również, że nowa, 64-bitowa wersja Unixa będzie dostępna w tym samym momencie co P7" - dodaje A. Allison.

Sun Microsystems Inc., jeden z liderów na rynku stacji roboczych i serwerów dedykowanych dla Unixa, ostatnio także wprowadził na rynek 64-bitową maszynę z nowym procesorem UltraSPARC. Analitycy twierdzą, że 64-bitowej wersji Solarisa spodziewać się można pod koniec 1996 lub na początku 1997 r.

"Wprowadzając 64-bitową wersję Windows NT, Microsoft pragnie zapobiec upowszechnieniu się Unixa" - twierdzi A. Allison. Kilka 64-bitowych procesorów, m.in. procesory Alpha firmy Digital Equipment Corp. i R4000 Mips Technologies Inc., dostępnych jest od kilku już lat. Ale faktycznie wszyscy pracują na 32-bitowych systemach operacyjnych, takich jak Unix, OpenVMS czy Windows NT.

Brak zapotrzebowania

"Postępy w technologii powinny były zmusić sprzedawców do wyjścia z fazy prób i stworzenia jednego standardu, ale użytkownicy nie wykazują zainteresowania tego typu nowościami" - oświadczył Dwight Davis, redaktor w "Windows Watcher" - "Myślę, że ludzie przeżywają obecnie coś na kształt szoku technologicznego".

Połączenie technologii PA-RISC firmy HP z dorobkiem Intela zapowiada przyspieszenie szerokiego rozpowszechnienia się technologii 64-bitowej i pobudzenie zapotrzebowania na 64-bitowe systemy operacyjne. Digital i Silicon Graphics, który jest właścicielem MIPS Technologies, oferują 64-bitowe wersje Unixa, ale jak do tej pory popyt na nie jest mały.

"Jestem za technologią 64-bitową, ponieważ każdy pragnie pracować najszybciej, jak tylko się da" - mówi Tim Rice, szef działu projektowego i administrator sieci w Loschky Marquardt & Nesholm Architects z Seattle - "Ale nie jest to coś co muszę mieć koniecznie. Microsoft zamierza po prostu dodawać wciąż nowe właściwości, podobnie jak inni producenci".

Microsoft zapowiada wprowadzenie dwóch wersji Windows NT:

* Pierwsza określana jest jako "shell update" i polegać będzie na tym, że do istniejącej wersji Windows NT 3.51 dodanie zostany nowy interfejs użytkownika identyczny ze stosowanym w Windows 95. "W pierwszym kwartale 1996 r. system ten wkroczy w fazę testów beta" - zapowiedział Rich Tong, dyrektor generalny Microsoft ds. systemów korporacyjnych i sieciowych.

* Później nastąpi wielka premiera Cairo, nowej wersji Windows NT, wśród której nowych możliwości znajdą się m.in. obiektowo zorientowany system plików i inne właściwości wspierające rozproszone przetwarzanie. Cairo wejdzie w fazę testów wersji beta pod koniec przyszłego roku, a w sprzedaży będzie w 1997 r.


TOP 200