Windows CE i komputery HPC

Microsoft wprowadził na rynek okrojoną wersję systemu operacyjnego Windows 95.

Microsoft wprowadził na rynek okrojoną wersję systemu operacyjnego Windows 95.

Microsoft Corp. zaprezentował w listopadzie br. Windows CE - uproszczoną wersję Windows 95, przeznaczoną do pracy w komputerach naręcznych typu NetPC lub tzw. HPC (Hand-Held PC), a także w innym sprzęcie elektronicznym, np. czytnikach DVD, konsolach do gier i telefonach cyfrowych, wyposażonych w wyświetlacze.

Wykorzystanie Windows CE w przygotowywanych modelach komputerów HPC zapowiedziało już sześciu producentów: Casio, Compaq, Hitachi, LG Electronics, Hewlett-Packard oraz NEC. Jednocześnie, jak powiedział podczas targów Comdex Bill Gates, już ponad 600 programistów wyraziło zainteresowanie opracowaniem aplikacji dla tego systemu. Pakiet SDK (Software Development Kit) for Windows CE znajduje się obecnie w fazie testów beta - ma on być dostępny w styczniu 1997 r.

Można więc sądzić, że system ten znajdzie zastosowanie i nie podzieli losu wcześniejszych wersji prostego , które prezentował Microsoft - WinPad for PDA (1992 r.) oraz Pulsar (1993 r.).

System operacyjny CE jest wyposażony w interfejs Windows 95, kalendarz, adresową bazę danych, kalkulator, zegar oraz specjalne, uproszczone wersje aplikacji Word, Excel, Internet Explorer i Inbox. Oprogramowanie umożliwia łatwą komunikację przy wykorzystaniu interfejsu szeregowego lub portu do zdalnej transmisji IrDA z komputerem PC, pracującym pod Windows 95. System CE wykorzystuje 25% funkcji API, zastosowanych w Windows 95.

Jak powiedział Bill Gates, komputer naręczny HPC wyposażony w Windows CE "nie jest to urządzenie, które - jak się spodziewamy - będzie wykorzystywane przez użytkowników jako samodzielny komputer" zastępujący PC. HPC będzie przeznaczony przede wszystkim dla użytkowników, którzy pracując w terenie potrzebują prostego, lekkiego urządzenia do wprowadzania nieskomplikowanych danych, które są następnie przekazywane do standardowych komputerów PC.

Podstawowa konfiguracja sprzętowa komputerów HPC to wyświetlacz czuły na dotyk, klawiatura, interfejsy: szeregowy i IrDA do zdalnej komunikacji w paśmie podczerwieni, karta dźwiękowa, gniazdo PC Card (PCMCIA) Type II, 2 MB RAM i 4 MB ROM.

Jednocześnie Microsoft przygotowuje premierę NetPC, własnej konstrukcji małego sieciowego komputera. Według zapowiedzi, nie będzie on jednak wykorzystywał systemu Windows CE, a pełną wersję Windows 95.

Można się spodziewać, że Windows CE nie podzieli losu wcześniejszych wersji prostych systemów operacyjnych, które wprowadził na rynek Microsoft (WinPad for PDA oraz Pulsar) i znajdzie zastosowanie w wielu modelach komputerów HPC.


TOP 200