Windows CE .Net w Las Vegas

Na targach Consumer Electronics Show w Las Vegas odbyła się premiera najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu, przeznaczonego dla handheldów i nowej generacji telefonów komórkowych. Nowy system obsługuje komunikację w standardzie Bluetooth i 802.11x oraz posiada usprawnione mechanizmy zarządzania poborem energii.

Na targach Consumer Electronics Show w Las Vegas odbyła się premiera najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu, przeznaczonego dla handheldów i innych urządzeń przenośnych - Windows CE .Net. Zastąpi on Windows CE w wersji 3.0.

Nowy system potrafi m.in. obsługiwać urządzenia komunikujące się ze sobą za pomocą standardów komunikacji bezprzewodowej Bluetooth oraz 802.11x. Według przedstawicieli Microsoftu, w nowym systemie znacznie ulepszono także mechanizmy zarządzające energią, co ma szczególne znaczenie przy zastosowaniu Windows CE .Net np. w handheldach czy telefonach komórkowych 3G.

Zobacz również:

  • Windows vs macOS - jak są wspierane najpopularniejsze systemy
  • To nowe narzędzie usprawnia proces projektowania aplikacji
  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

Jądro należącego do rodziny systemów osadzonych (embedded) nowego produktu Microsoftu ma objętość jedynie 210 KB (w CE 3.0 wielkość ta wynosiła 400 KB). Umożliwi to instalację systemu na urządzeniach wyposażonych w mniejsze ilości pamięci niż dotychczas.

Microsoft podkreśla, że Windows CE .Net może działać na urządzeniach wyposażonych w różne rodzaje procesorów, włączając w to układy Intel x86, StrongARM oraz zapowiadane procesory wykorzystujące architekturę XScale.

Wykorzystanie nowego systemu Microsoftu w swoich urządzeniach zapowiedziały już takie firmy, jak Motorola, Hitachi, czy Casio. Na razie nie jest znana dokładna cena Windows CE .Net, jednak wiadomo już, że np. użytkownicy niektórych handheldów firmy Casio będą mogli dokonać uaktualnienia z wersji 3.0 za 29 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200