Windows 98 i góra lodowa

System Windows 98 w polskiej wersji językowej znajdzie się w sprzedaży we wrześniu br.

System Windows 98 w polskiej wersji językowej znajdzie się w sprzedaży we wrześniu br.

Według źródeł zbliżonych do Microsoftu, premiera nowej wersji systemu operacyjnego Windows 98 odbędzie się 25 czerwca br. Przedstawiciele koncernu potwierdzają, że ma to być ostatni produkt z linii Windows 9x. Następny system operacyjny do komputerów PC będzie już oparty na Windows NT.

Na razie użytkownicy Windows 95 z dużych polskich przedsiębiorstw nie deklarują zamiaru aktualizacji biurkowego systemu operacyjnego. Jako następny krok wskazują przejście na kolejną wersję "biurkowego" NT. Windows 98, który ma zawierać wszystkie poprawki opracowane dla poprzedniej wersji systemu, może stanowić alternatywę dla tych firm, które nadal korzystają ze starej wersji Windows 3.x. Powstaje pytanie, czy nowa wersja systemu osiągnie na rynku korporacyjnym sukces porównywalny do filmu Jamesa Camerona, czy okaże się niepowodzeniem, takim jak rejs wielkiego Titanica.

Polskie okna

"Polska wersja ukaże się w trzy miesiące po jego światowej premierze" - zapewnia Jacek Myrcha, dyrektor marketingu w polskim oddziale Microsoftu. Nie ustalono na razie ceny nowego pakietu, ma być ona jednak porównywalna z kosztem zakupu Windows 95.

Zdaniem przedstawicieli koncernu, nowa wersja systemu na pewno odniesie sukces. "Polacy bardzo lubią nowości i dlatego jestem spokojny o sprzedaż Windows 98" - mówi Jacek Myrcha.

Przedstawiciele dużych przedsiębiorstw (pytani przez Computerworld), stosujący Windows 95, nie planują dokonania uaktualnień, gdyż - jak twierdzą - stara wersja zaspokaja większość ich potrzeb. "Do kolejnych wersji systemów są dodawane modyfikacje, które i tak nie są przez nas wykorzystywane" - mówi Mirosław Brzozowy, informatyk z firmy Pekaes Auto Transport.

Wśród specjalistów dużych firm panuje przekonanie, że nowe Windows będą wymagały wielu poprawek i uzupełnień. Obecnie nie myślą oni o jego zakupie. "Nie widzieliśmy nowego systemu, ale pamiętając o potknięciach związanych z instalacją poprzedniej wersji jesteśmy bardzo ostrożni" - mówi Waldemar Radziński z działu informatyki Stoczni Szczecińskiej.

Z poprawkami

Ostateczny kształt amerykańskiej wersji Windows 98 jest w dużej mierze uzależniony od wyników postępowania przed komisją senacką, a także stanowiska Departamentu Sprawiedliwości, co do instalacji w Windows 98 przeglądarki internetowej.

Największą nowością w Win 98 będzie zmiana interfejsu użytkownika, który umożliwi dostęp do Internetu bezpośrednio z poziomu Pulpitu. "Nowy system będzie działał znacznie szybciej - mówi Jacek Myrcha. - Pracujemy także nad obniżeniem kosztów jego eksploatacji". Dla użytkowników korporacyjnych największą wartość będą miały dołączone do systemu narzędzia administracyjne, w tym możliwość większej kontroli nad stacją roboczą z nowym systemem za pośrednictwem technologii Zero Administration Windows. W Windows 98 znajdą się wszystkie poprawki, jakie Microsoft wprowadził przez trzy lata od premiery poprzedniej wersji systemu.

Ponadto ta wersja systemu będzie umożliwiała obsługę telewizji z programem przekazywanym w formacie HTML, odbiór sygnału wideo za pośrednictwem Internetu oraz obsługę do ośmiu monitorów podłączonych do jednego komputera.

Promocji nowego systemu wśród użytkowników korporacyjnych ma służyć nowa strategia sprzedaży Microsoftu. Firmy uczestniczące w programie Select i mające ponad 1000 licencji otrzymają pewne przywileje w tym m.in. możliwość klonowania przygotowanych wcześniej wzorcowych instalacji Windows 98.


TOP 200