Windows 95 otwarte

24 sierpnia odbyła się premiera nowego systemu operacyjnego

24 sierpnia odbyła się premiera nowego systemu operacyjnego

Jedynymi ludźmi na świecie, którzy we wrześniu br. nie będą mogli cieszyć się nowym systemem operacyjnym Microsoft będą Hindusi. Bowiem rząd Indii zakazał bowiem sprzedaży Windows 95, gdyż umieszczona tam mapa stref czasowych nie uwzględnia "prawomyślnych" granic między Kaszmirem a Pakistanem.

Reszta świata, nie uwzględniając USA, gdzie święto Microsoftu trwa już od kilku tygodni, będzie świadkiem - jak twierdzą niektórzy - zwycięstwa międzynarodowego koncernu na rynku graficznych interfejsów użytkownika. Wraz z Windows 95 w sprzedaży pojawi się pakiet biurowy MS Office 95, a 32-bitowe aplikacje ok. 400 producentów będą w większości dostępne do końca roku.

Praktycznie nabywcy wszystkich komputerów PC sprzedawanych w 1996 r. na świecie będą mieli możliwość wybrania preinstalowanych Windows 95. Nawet stali klienci IBM już we wrześniu będą mogli najprawdopodobniej odejść od promowanego przez IBM systemu operacyjnego OS/2 Warp. Analitycy oceniają, że do końca roku nowe "okienka" znajdą się w rękach 20 mln użytkowników.

Za kosztującą 200 mln USD kampanią reklamową kryją się również producenci sprzętu. AST umieszcza w swoich komputerach specjalny program do obsługi Windows; Compaq uruchamia specjalną "gorącą linię" dla klientów swoich i Microsoftu; Dell gwarantuje płatny serwis dla posiadaczy systemu, a Gateway już pod koniec sierpnia dostarczył do sklepów notebook Solo wyposażony w klawiaturę Windows 95.

Pełne poparcie dla nowego systemu zapowiedział już 2 miesiące temu Roman Kluska, szef Optimusa. Tomasz Czechowicz prezes JTT stwierdził, iż sprzedawane od połowy wrzęśnia komputery ADAX będą zgodne z "Włącz i Używaj" Microsoftu. Na spodziewaną 15-go września br. premierę paneuropejskich "okienek" czekają dystrybutorzy , Computer 2000 i MSP.

"Myślę, że w ciągu najbliższych dwóch lat sprzedaż Windows 95 w Polsce znacznie przekroczy liczbę 200 tys. szt." - stwierdził Waldemar Sielski, prezes Microsoft Polska. Polska wersja Windows 95 ma się pojawić pod koniec października br.


TOP 200