Windows 95 contra OS/2 Warp Connect

Internet

Oba produkty pozwalają na swobodny dostęp do Internetu. W Warpie program współpracy z Internetem wchodzi w skład gratisowego pakietu Bonus Pack. Internet Explorer dla Windows 95, program do przeglądania zasobów w Webie oparty na programie Mosaic firmy Spyglass, wchodzi w skład dodatkowego pakietu Microsoft Plus, który jest sprzedawany oddzielnie.

Wydajność sieci

Kolejny zawód sprawiła nam wydajność Warp Connect. Zarówno w funkcji klienta SMB korzystającego z usług serwera Windows NT jak i klienta NetWare, Warp Connect wypadł w naszych testach zdecydowanie wolniej niż Windows 95. W zależności od rozmiaru plików do zapisu, Windows 95 był 30-500 % szybszy niż Warp Connect. Nawet zorientowany obiektowo interfejs użytkownika w OS/2, Workplace Shell, działał powoli. Sądzimy, że dodanie pamięci RAM usunie tę usterkę, ale przecież testowaliśmy systemy na komputerze z 12 MB pamięci RAM.

Instalacja

Instalacja Warpa jest skomplikowana. Podstawowa instalacja zajęła nam trzy godziny. Dla porównania instalacja Windows na DOS-ie trwała 35 minut. Podczas instalacji Warp restartuje komputer kilka razy. Bezruch na kilku ekranach instalacyjnych sprawia wrażenie, jakby system się zawiesił. Windows 95 także wykonuje restart podczas instalacji, ale autorom nie zabrakło rozsądku, żeby zaznaczyć aktywność bijącym sercem, zamiast denerwować ekranem zawieszonego systemu.

Instalacja Windows 95 przebiega o wiele sprawniej. Administrator sieci może umieścić kopię Windows 95 w serwerze plików, którą następnie użytkownicy zainstalują na swoich lokalnych dyskach twardych lub wykorzystają jako wspólną kopię Windows w serwerze. Można także korzystać z procedur instalacyjnych (skryptów) automatyzujących przebieg instalacji.

Warp Connect można zainstalować z wolumenu dyskowego serwera, jednak wymaga to dysponowania współdzielonym napędem CD-ROM i stworzenia specjalnych zbiorów dyskietek startowych, które będą przystosowane do różnych sterowników (np. sterowników kart graficznych lub kontrolerów SCSI) w poszczególnych stacjach roboczych.

Funkcjonalność sieci

Jeśli nie korzystacie z obsługi katalogów systemu NetWare NDS, Windows 95 zapewni funkcjonalność, jaka zaspokoi wszystkie potrzeby administratora sieci. Skończą się wieczne kłopoty z zarządzaniem pamięcią w środowisku DOS/Windows, ponieważ wszystkie dawne programy rezydentne zostały zastąpione przez moduły systemu operacyjnego pracujące w trybie chronionym. Nie ma także potrzeby pisania zgodnych ze sobą plików NET.CFG oraz CONFIG.SYS, ponieważ zastąpiła je hierarchiczna baza rejestracji (registry), w której przechowuje się informacje o konfiguracji systemu.

W Warp ten problem rozwiązany jest przez uruchamianie DOS-u jako sesji w OS/2. OS/2 bierze na siebie większość usług, których wykonaniem zajmowały się programy rezydentne lub tradycyjne programy obsługi urządzeń. Podobnie jak w Windows uwalnia to zatłoczoną pamięć, ale zarazem wymaga, aby wszystkie zasoby systemu, takie jak requestery sieciowe, były udostępniane przez programy obsługi OS/2.

Mimo że w Windows 95 większość programów rezydentnych zastąpiły 32-bitowe programy obsługi, system wciąż współpracuje ze sterownikami 16-bitowymi, dzięki czemu użytkownicy będą mogli korzystać z serwera plików nawet, jeśli sprzedawca ich sieciowego systemu operacyjnego nigdy nie zaprojektuje requestera dla Windows 95.

Windows 95 spisuje się najlepiej, kiedy steruje kartami sieciowymi za pomocą 32-bitowych programów obsługi spełniających wymogi NDIS - specyfikacji interfejsu programu obsługi sieci Microsoftu (Network Driver Interface Specification), ale ponieważ nadal współpracuje z 16-bitowymi DOS-owymi rezydentnymi programami obsługi urządzeń, można używać sterowników Open Datalink Interface (ODI) lub dowolnych sterowników, które pracują w DOS-ie. OS/2 wymaga 32-bitowych programów obsługi.

Użytkownicy bazy katalogowej systemu NetWare 4.x NDS muszą uruchamiać Windows 95 wraz z wirtualnymi modułami ładowalnymi Novella lub poczekać na 32-bitowy requester Novella albo Microsoftu. Według obietnic obu firm ich requestery mają się ukazać 90 dni po premierze Windows 95. Warp umożliwia współpracę NDS z OS/2 i globalnymi sesjami DOS-u, które korzystają ze wspólnego połączenia z serwerem plików.

Integracja sieciowa w Windows 95 zaczyna się już na etapie instalacji, kiedy program instalacyjny pyta czy ma wykryć obecność kart sieciowych, dźwiękowych i graficznych. Windows 95 samoczynnie rozpoznał kartę graficzną oraz kartę sieciową i jej konfigurację. W przypadku wykrycia karty sieciowej Windows domyślnie instaluje program obsługi klienta Microsoftu. Zamiast programu Microsoftu można wybrać klienta NDIS NetWare i w Panelu Sterowania określić preferowany sposób podłączenia do serwera.

Warp zadawał podobne pytania przy instalacji, ale nie potrafił rozpoznać naszej karty ET 4000 SuperVGA Tsenga i zaproponował nam rozdzielczość 640x480 przy 16 kolorach jako jedyną opcję do wyboru. Na kolejnym ekranie zobaczyliśmy nazwę naszej karty na liście sterowników i mieliśmy możliwość wybrania jej po fakcie.


TOP 200